Honza má za sebou horolezecké expedice na afghánský Noshaq (7492 m), pákistánskou šestitisícovku Sugulu Peak, přechod (ne)zamrzlého jezera Bajkal či cyklovýpravu severem Tanzanie. Podíval se také do Tádžikistánu, Turecka, Maroka, Finska, Thajska, Indonésie, Kambodži nebo Chile.
Další z horských vůdců, kteří vystoupí v rámci listopadového festivalu Obzory, bude Libor Kožíšek. Skrz rozhovor vám Libor přiblíží, o čem jeho přednáška „Nejhezčí lehčí letní horolezecké výstupy“ bude, ale také poodhalí náročnost práce horského vůdce a vzpomene pár situací z praxe.
Pokud si každý podzim říkáte: „Letos už na ten Kaprun fakt znovu nejedu, chci si zajezdit v nějakém neokoukaném středisku“, a o pár měsíců později už googlíte „weather forecast Kaprun“, tak víte co? My za vás ten první krok uděláme. V článku vám předhodíme pár netypických lyžařských středisek.
Ženy nebyly jen manželkami, dcerami, matkami či sestrami Buhlů, Cassinů a Messnerů. I ony začaly psát svoji historii. Psacím stolem jim byla promrzlá kolena a kanceláří ve větru plápolající stan z celtoviny.
Vždyť Británie je víceméně rovinatá země. Mořeplavci ano, hráči kriketu jednoznačně, ale horolezci? Přesněji řečeno Britové a dominantní hybná síla Alp, co se prvovýstupů týče?
V dnešní době je pro mnoho z nás život bez šplhání na horské obry nepředstavitelný. A bydlet přímo v horských oblastech je pro většinu nesplněným snem. Už málokdo si však uvědomuje, že žít v horách bez turistů bylo a je neskutečně obtížné. Proto se lidé dříve horskému prostředí vyhýbali obloukem. Kdo tohle smýšlení výrazně změnil?
Léto je v plném proudu, a to znamená mnoho výprav, které budou mimo dosah „civilizace“. V takovém případě se místo plynového vařiče hodí ten benzínový. S tím je často spojeno jeho průběžné čištění. Víte jak na něj?
Užít si pohodové lezení s kamarády není nutné jen v létě a na území Česka či Slovenska. Dnes už se za lezením v početných partách vyráží stejně běžně v červnu jako v prosinci. Výběr destinací je tak rozmanitý, že každou chvíli slyšíte o nějaké nové, do které musíte zaručeně jet. Pojďte se podívat na pár tipů k inspiraci, které doplnili takoví lezci jako Mára Holeček, Jožo Krištoffy nebo Miro Peťo.
Bača je v rámci ČR dlouhodobě uznávaným horolezcem, který do pokladnice českého horolezectví pravidelně přispívá hodnotnými prvovýstupy na území Tater či Alp. Letos si toho všimli i porotci Piolets d’Or (Zlaté cepíny), když výstup „Dračí let“ v severovýchodní stěně Les Droites, který uskutečnil společně s Honzou Strakou, zařadili do širší nominace.
Taky si vzpomínáte, když jste byli malí a při turistice ve Vysokých Tatrách jste potkávali podivně vypadající chlapy s lanem na zádech a spoustou cinkátek? Rodiče vám možná tehdy řekli: „To jsou horolezci“ a možná to i někteří z nich doplnili o: „Ti blázni“.
V posledních letech se v zimě většina pozornosti upírá k lezcům na pákistánských osmitisícovkách. Elegantní technické výstupy, které s podobným úsilím na druhé straně planety provádějí horolezci v Patagonii, je tak snadné přehlédnout. Čas od času se však někteří z nich přihlásí o pozornost krásným prvovýstupem, podobně jako letos v únoru Jindřich Hudeček a Michal Brunner na skalní jehle Aguja Poincenot.