Honza má za sebou horolezecké expedice na afghánský Noshaq (7492 m), pákistánskou šestitisícovku Sugulu Peak, přechod (ne)zamrzlého jezera Bajkal či cyklovýpravu severem Tanzanie. Podíval se také do Tádžikistánu, Turecka, Maroka, Finska, Thajska, Indonésie, Kambodži nebo Chile.
Známý polárník a dobrodruh Lonnie Dupre se v těchto chvílích pokouší o zimní sólo výstup na nejvyšší horu Severní Ameriky, kterou je Denali (6194 m). Momentálně by měl být ve výšce kolem 4300 metrů. O jeho dalším postupu vás budeme informovat.
Borci Roger Schäli a Simon Gietl vytvořili novou lezeckou cestu. Po jejich loňské spolupráci při projektu Phantom v italských Dolomitech, se tato švýcarsko-italská dvojice opět setkala v rámci přelezení cesty na Aguja Guillaumet, což je 2579 metrů vysoký vrchol ve známem masívu Fitz Roy, který leží v Patagonii.
Obětí tragédie se stal teprve 19letý mladík Lee Jones, který se spolu s několika přáteli snažil vystoupit na nejvyšší horu Anglie, což je 978 metrů vysoký Scafell Pike. Skupinka vyrazila v pátek kolem 11:30 z osady Wasdale Head. O 6 hodin později dostala místní policie telefonát ohledně zmizení jednoho z nich. Pátrací akce započala bezprostředně po oznámení, ale musela být přerušena kvůli špatnému počasí. Lee Jones byl nalezen další den kolem poledne. Příčina smrti se vyšetřuje.
Stoupací železa, jsou nedílnou součástí nejen horolezecké, ale v zimě také turistické výbavy. Od dob, kdy Heinrich Harrer slézal severní stěnu Eigeru (r.1938) s hřebíky natlučenými v botě, urazil jejich vývoj velmi dlouhou cestu. Dnes máme hodně druhů a vyznat se v nich není mnohdy vůbec jednoduché.
Dodnes se mi vybavuje starý dřevěný cepín, který jsem viděl jako prcek na stěně jedné beskydské hospody. V té době to pro mne bylo jen velké kladívko, které jsem nemohl mít. Bohužel výběr cepínu je trochu složitější, než koupě nářadí.
Profesionálnímu lezci Danielu Woodsovi se povedlo „flashnout“ boulder, řadící se k těm nejtěžším na světě.
Lysá hora v Beskydech je nádherným místem pro turisty, ale věděli jste, že tam zemřelo dvakrát více lidí, než na Sněžce?
Pokud se mě někdo zeptá, proč jsi jel do takové „díry“ jako je Tadžikistán, odpovím mu jen jedním slovem: „hory“. V této fantastické zemi se nacházejí hned dvě sedmitisícovky. Jsou to Pik Komunisma (7495 m) a Štít Korženěvské (7105 m). O druhou jmenovanou jsme se pokusili my. Aby to nebyla nuda, do základního tábora jsme šli pěšky a než jsme se tam dostali, bylo třeba nastoupat 7000 výškových metrů.
Levné pivo, jídlo, nocleh, přívětiví lidé. Nádherná příroda, ve které se nepohybuje moc turistů. Právě to jsou Jeseníky. Pojďme se podívat na pár z mnoha míst, které tady stojí za návštěvu.
V následujících řádcích se vám pokusím poradit, jak se postarat o váš druhý domov, kterým je na cestách spacák. Vycházet budu ze svých zkušeností a z rad výrobců. Těch zásad není moc, ale divili byste se, jak jsou důležité.