Honza má za sebou horolezecké expedice na afghánský Noshaq (7492 m), pákistánskou šestitisícovku Sugulu Peak, přechod (ne)zamrzlého jezera Bajkal či cyklovýpravu severem Tanzanie. Podíval se také do Tádžikistánu, Turecka, Maroka, Finska, Thajska, Indonésie, Kambodži nebo Chile.
Zprávy o otevření této stezky oběhly turistický svět už koncem října minulého roku. Domnívám se však, že v té době nepadly na úrodnou půdu.
Chodíte po horách a modlíte se, abyste se nepotkali s lavinou? Možná bude lepší modlící knížky vyměnit aspoň za teoretické znalosti, které najdete v článku.
Tento týden se v pohraniční oblasti Beskyd ztratil český turista. O pomoc zavolal prostřednictvím tísňové linky „112“ a to ve večerních hodinách. Neměl u sebe kompas, GPS a jen velmi těžko byl schopný popsat svoji momentální polohu. Jeho pozice však byla upřesněna pomocí mobilního telefonu a následně se díky instrukcím dostal bezpečně do civilizace. hzs.sk
Labe je řeka, to ví každé malé dítě, ale už méně lidí si ve spojitosti s ní dokáže představit něco jiného než raft, kajak či jiné plavidlo. Zkusme těm představám trochu pomoct.
Po (ne)úspěšném pokusu v roce 2010 se stejná* parta pod vedením Leopolda Sulovského vydá do Himalájí na čtvrtou nejvyšší horu světa Lhotse (8516 m). Složení týmu je: již zmíněný Leopold Sulovský, dále Kamil Bortel, Radovan Marek a Pavol Lupták. V roce 2010 jim vrcholový pokus překazilo počasí a následné laviny (dosažená výška 7800 m). Doufejme, že letos se jim podaří dosáhnout vrcholu. A pokud ne, tak ať je výsledek stejný jako v roce 2010. Mám tím na mysli, aby se všichni vrátili ve zdraví domů. *V roce 2010 se expedice účastnil ještě Milan Sedláček Zdroj: mytendon.cz
Máte soutěživého ducha, jste fanouškem lyžování a horolezectví zároveň? Jestli ano, tak by pro vás měl být závod Tris Rotodno ve švýcarském masívu Gotthard něco jako první liga. Pokud vám akce nic neříká, zkusme to napravit.
V sobotu měli slovenští záchranáři plné ruce a nohy práce. Důvodem byly tři úrazy, které se staly v téměř stejný čas. Posuďte sami, jestli by se jim nehodil přístroj na rozkrájení. 14:18 (Zlomisková dolina) – Český skialpinista si při sjezdu z vrcholu Vysoká (2547 m) poranil ruku. 14:22 (Mlynická dolina) – Slovenská skialpinistka hlásí úraz nohy při sjíždění Štrbského štítu (2381 m). 15:04 (Velká Svišťovka) – Slovenský turista si při pádu vážně poranil hlavu. Naštěstí byly dobré letové podmínky a tak jim v jejich snažení pomohl vrtulník. Všechny raněné se podařilo bezpečně dopravit do bezpečí. S využitím hzs.sk
„KPZka“ nebo-li krabička poslední záchrany, může v některých situacích vaše šance na přežití hodně zvýšit. Pojďme se podívat, jak by taková KPZka měla vypadat.
Ani po několika telefonátech s vedoucím polského týmu Artura Hajzera, který se touto dobou nachází v základním táboře pod Gasherbrumem I (8068 m), není jasno, co se s triem extrémních horolezců děje. Gerfried Göschl (Rakousko), Nisar Hussain (Pakistán) a Cedric Hählen (Švýcarsko) byli naposledy spatřeni v pátek kolem poledne pákistánského času, jak stoupají vzhůru ve výšce zhruba 200-250 metrů pod vrcholem. Artur Hajzer v telefonátu také zdůraznil, že došlo k výrazné změně počasí. Silný vítr doprovází skoro nulová viditelnost a také velmi nízké teploty. Případná záchranná akce je za těchto podmínek nemožná. Před pár hodinami jsme doufali v horolezeckou senzaci, nyní nezbývá než doufat v to, že se všichni tři v pořádku vrátí. Doufejme, že pakistánští velikáni „nesežerou“ další lidský život, tak jako před nedávnem na K2. Trojici pohřešovaných držím palce. S využitím www.lideahory.cz
Moravskoslezský kraj sice patří mez kraje s nejvíce kilometry cyklostezek, ale pokud si kilometráž porovnáte s rozlohou, tak to zase tak slavné není. Proto je pro Severomoraváky a Slezany více než dobrá zpráva, že jim letos přibudou další kilometry pro jejich cyklo radovánky. Kde? To najdete v článku.