Honza má za sebou horolezecké expedice na afghánský Noshaq (7492 m), pákistánskou šestitisícovku Sugulu Peak, přechod (ne)zamrzlého jezera Bajkal či cyklovýpravu severem Tanzanie. Podíval se také do Tádžikistánu, Turecka, Maroka, Finska, Thajska, Indonésie, Kambodži nebo Chile.
Co užitečného udělat 14. 4. 2012? Co takhle trochu odlehčit přírodě v jejím nekonečném boji s lidskou činností.
Pokud nemáte čtvrtý dubnový víkend, tj. 21. – 22. 4. co dělat, tak vyrazte s Českým horolezeckým svazem na metodický den, který se koná na Českomoravské vrchovině (Milovy – Penzion Poslední míle a skalní útvar Drátník). O co jde? Jak jste si mohli přečíst výše, jedná se o dvoudenní akci, na které se naučíte znalosti bezpečného lezení. O školení v oblasti jištění, slaňování, první pomoc atd. se postarají instruktoři ČHS. Bude to něco stát? Nebude! Školení je zdarma a zúčastnit se ho mohou lezci a široká veřejnost, kteří nejsou členy ČHS. Pokud se chcete této události zúčastnit, tak se musíte přihlásit na sekretariátu ČHS. Další informace a instrukce k přihlášení naleznete na stránkách ČHS. S využitím horosvaz.cz
Přečíst si tento článek trvá asi pět minut, bloudění v neznámém terénu se může počítat i v řádu týdnů. Možná už 99 % všeho, co je tady napsáno znáte, ale co když zrovna to 1%, co jste nevěděli, vám zachrání život.
Peter Hámor, jeden z předních slovenských horolezců, je opět „na cestě“. Tentokrát se bude pokoušet o vrchol Kančendžengy, který sahá do výšky 8586 metrů a je tak třetí nejvyšší horou naší planety. Následující dny by se měl Peter se svoji skupinou pohybovat v okolí Anapurny (8091 m), a to z důvodu aklimatizace. Poté se vrátí zpět do Káthmándú, kde se potká s dalšími členy týmu z Itálie a Španělska. Jejich další „kroky“ už budou směřovat pod jihozápadní stěnu Kančendžengy. Více o Petrových dosavadních výkonech si můžete přečíst na jeho stránkách a tady.
Pro milovníky lyžování jsou to špatné zprávy, turistům naopak začíná sezóna. Pokud provozujete obě tyto aktivity, tak jen vyměníte lyžáky za pohorky a nic se pro vás nemění.
S trochou nadsázky by se dalo říci, že se jedná o horolezecké udílení Oscarů, které se koná ve francouzském Chamonix a italském Courmayeur.
První žena, která loňským výstupem na K2 (8611 m) završila výstup na všech 14 osmitisícovek bez použití umělého kyslíku, to je Gerlinde Kaltenbrunnerová a míří k další velké výzvě. Tou je nepálská sedmitisícovka Nuptse (7861 m), která svou výškou blížící se osmi tisícům, exponovaností a strmostí stěn přitahuje jen ty nejlepší a nejzkušenější horolezce. Jednačtyřicetiletá extrémní horolezkyně (původně zdravotní sestra) odjíždí na expedici v dubnu společně s osvědčenými parťáky – manželem Ralfem Dujmovitsem a Davidem Göttlerem. Jejich cílem bude samozřejmě něco víc než pouhý výstup na vrchol. Trojice se pokusí o prvovýstup po doposud nezlezeném východním hřebenu. Ještě na podzim minulého roku mluvila Gerlinde o Nanga Parbatu. Je to prý osmitisícovka, na kterou by se s manželem ráda vrátila. Možná, že po Nuptse by to ještě stihla, ale sedmitisícovka má nyní přednost. Jak Gerlinde prozradila, Nuptse byla dlouho jejím tajným snem. S využitím lideahory.cz
Podle kalendáře už je jaro, a to znamená jediné, za chvíli je tady léto a s tím i specifické podmínky na horách. Jedním z typicky letních projevů počasí jsou bouřky.
Ve dnech 30.3. – 1.4. se můžete těšit na „pražský“ veletrh For Outdoor, který se odehrává pod heslem: „setkávání značek se zákazníky“. Více informací naleznete na oficiálním webu veletrhu. Zajímavostí je, že v rámci tohoto outdoorového svátku se uskuteční závod v boulderingu s názvem AIX HIGH JUMP.
Před rokem skončil velkolepý projekt extrémního horolezce Ueliho Stecka zhruba sto výškových metrů pod vrcholem nejvyšší hory světa. Tím si patrně zachránil tento pětatřicetiletý Švýcar prsty na nohou před umrznutím. Letos v květnu bude jeho pohled opět směřovat k vrcholu Mt. Everestu (8848 m), na který se chystá vystoupit bez kyslíku, ovšem po jiné cestě – nikoliv ze severu, ale tentokrát z jihu. Pokud se mu výstup podaří, stane se v historii čtvrtým Švýcarem (po Erhardu Loretanovi, Jeanu Troilletovi a Gianni Goltzovi), který zdolal nejvyšší horu světa bez použití podpůrného kyslíku. Ueli Steck na své další nepálské tažení tvrdě trénuje a sám si klade za cíl přesné načasování formy na rozhodující dny. Nepodcení ani aklimatizaci: „Než se vydám na Everest, vystoupím před tím na tři šestitisícovky.“ Švýcarská mašina se do Himálaje rozjede v dubnu. S využitím lideahory.cz