Jan Haráč

Jan Haráč

Honza má za sebou horolezecké expedice na afghánský Noshaq (7492 m), pákistánskou šestitisícovku Sugulu Peak, přechod (ne)zamrzlého jezera Bajkal či cyklovýpravu severem Tanzanie. Podíval se také do Tádžikistánu, Turecka, Maroka, Finska, Thajska, Indonésie, Kambodži nebo Chile.

Články autora

Jaké jídlo si s sebou vzít na expedici?
Praktické rady

Jaké jídlo si s sebou vzít na expedici?

Hledáte článek o tom, co by bylo nejlepší palivo pro vaše tělo při dlouhých pochodech? Možná vám pomůže můj jídelníček pro měsíční expedici v Tádžikistánu, kdy naším cílem byl Štít Korženěvské (7105 m).

Dehydratované jídlo na cesty?
Zajímavosti

Dehydratované jídlo na cesty?

  Jestli vás čeká první cesta, která je na více než tři dny a nebudete mít šanci nikde dokoupit potraviny, tak chtě nechtě musíte sáhnout po dehydratované stravě. Předností je jejich malá váha, objem a doba přípravy.

Začal světový pohár v boulderingu! + VIDEO
Horolezectví

Začal světový pohár v boulderingu! + VIDEO

Po zimním spánku se kromě přírody probouzí k životu také světový pohár v boulderingu, který odstartoval tento víkend v čínském Chongqingu. Kdo vyhrál, a jak dopadlo naše želízko v ohni Libor Hroza, se dozvíte v článku.

AIX High Jump, všechno je jednou poprvé! + VIDEO
Horolezectví

AIX High Jump, všechno je jednou poprvé! + VIDEO

Před nedávnem jsme upozorňovali na veletrh For Outdoor 2012. V rámci této akce se konalo vůbec první oficiální mistrovství ČR ve skocích na boulderové stěně. Podívejte se na to nejdůležitější, co se v Praze – Letňanech (31.3.) odehrálo, a to prostřednictvím velmi povedeného sestřihu.

Na Lysou a kolem Šance na dvou kolech + VIDEO
Česko

Na Lysou a kolem Šance na dvou kolech + VIDEO

Taky už jste probudili ze zimního spánku svůj Harley bez motoru a přemýšlíte, kdy a kde ho provětráte? Mám pro vás návrh. Co takhle Beskydy a jedna z nejhlubších přehrad u nás?

Zraněná česká turistka v Západních Tatrách
Zajímavosti

Zraněná česká turistka v Západních Tatrách

V neděli (8.4) kolem poledne musela Horská záchranná služba v Západních Tatrách, poblíž Žiarské chaty, vyjet na pomoc zraněné české turistce. Stalo se tak potom, co si žena poranila dolní končetinu v oblasti kotníku, při blíže nespecifikované činnosti.  Záchranáři ji na místě ošetřili a pomocí sněžného skútru odvezli do údolí Žiarské doliny, kde na ženu čekali příbuzní. Vidíte, že i taková maličkost jako poraněný kotník vás může udělat neschopnými pohybu. Ve spojení se špatným počasím by to mohlo dopadnout i tragicky. Proto je lepší po horách vždy chodit aspoň ve dvou lidech. S využitím hzs.sk

Český horolezecký svaz rozdával peníze
Zajímavosti

Český horolezecký svaz rozdával peníze

Letos se ČHS rozhodl poskytnout finance prostřednictvím grantů ve třech oblastech. Jsou to podpora mládeže, údržba skalních oblastí a tradičních horolezeckých akcí. Pro první zmíněnou oblast bylo uvolněno 82 500 Kč. Tato částka se rozdělila mezi dvanáct oddílů ČHS, které ji využijí především pro nákup materiálu a pořádání různých školících akcí. Co se týče údržby skalních oblastí, tak ty budou podpořeny částkou 40 000 Kč. Tento obnos se rozdělí mezi šest oddílů ČHS, které se o údržbu příslušných oblastí budou starat (přístupové cesty, odstraňování náletových dřevin, celkovou úpravu oblastí apod.) Na horolezecké akce byla vymezena částka ve výši 41 500 Kč. Týká se to běžkařských, orientačních a běžeckých závodů.  O tuto podporu zažádaly čtyři oddíly a jeden člen ČHS. Celková hodnota grantů, které ČHS udělil, je 164 000 Kč. Pokud vás zajímají podrobnější informace jako podrobný přehled žadatelů, složení komise apod., tak se podívejte na oficiální stránky ČHS.

Piolets d´Or 2012, tentokrát v pohybu
Horolezectví

Piolets d´Or 2012, tentokrát v pohybu

Před nedávnem na našem webu vyšel článek o udílení cen Piolets d´Or, respektive byly oceněny nejlepší výstupy loňského roku. Byla to však „jen“ slova. Videa z šesti nominovaných expedic pro vás budou jistě mnohem zajímavější.

Jak rozdělat oheň pomocí darů přírody? + VIDEO
Zajímavosti

Jak rozdělat oheň pomocí darů přírody? + VIDEO

Snad každý zálesák už někdy zkoušel rozdělat oheň bez pomocí sirek či zapalovače. Ne každému se to však podařilo. Jak dosáhnout tzv. přírodní metodou toho malého, oranžového zázraku si můžete přečíst v článku. Možná vám to v kritické situaci značně zpříjemní život.

Ueli Steck k vrcholu Everestu „poběží“
Zajímavosti

Ueli Steck k vrcholu Everestu „poběží“

Švýcarský extrémní horolezec Ueli Steck se na webu rozpovídal o svých plánech, které by rád uskutečnil v nepálském regionu Solo Khumbu. Že se bude pohybovat spíše jako dobře namazaný stroj a ne jako běžný smrtelník, napovídá i sám název jeho projektu „Khumbu Express II“. Nejprve se hodlá aklimatizovat na třech šestitisícovkách. Cílem ale zdaleka nebude jen nabrání červených krvinek, protože tyto vrcholy se chystá zdolat společně s Američanem Freddiem Wilkinsonem náročnými stěnovými výstupy. Freddie Wilkinson, který se společně s Ueli Steckem pokusil např. o prvovýstup v severní stěně Cholatse, odlétá 15. května na Aljašku. Potom se dostatečně aklimatizovaný Steck bude soustředit na sólový výstup nejvyšší hory světa. Více už samotná „švýcarská mašina“: „Když jsem zjistil, že jsem schopen vylézt severní stěnu Eigeru za tři nebo čtyři hodiny, otevřely se mi nové dimenze. Bez této znalosti bych nikdy nevystoupil jižní stěnu Shisha Pangmy za 10,5 hodiny. Uznávám – vylézt tímto způsobem dvoukilometrovou stěnu na nejvyšší osmitisícovce je bláznivá věc. Ale teoreticky to je možné. Musí vyjít počasí, aby bylo alespoň 24 hodin pěkně. To mi dává mnohem větší šance, že danou stěnu zvládnu vystoupit. Filosofie „Khumbu Expressu II“ je taková, že čím rychlejší jsi, tím více toho stihneš přelézt a tím rychleji se dostaneš do pohodlí, kde si vychutnáš šálek dobré kávy! Doufám, že tentokrát mě mráz nezastaví.“ Rychlostní rekordy na Everestu: Ze severu: Rakušan Christian Stangl (2007): 16 h 42 min, Rakušan Hans Kammerlander (1996): 17 h (! S LYŽEMI NA BATOHU) Z jihu: nepálský Šerpa Pemba Dorjie (2004): 8 h 10 min (! S POUŽITÍM PODPŮRNÉHO KYSLÍKU), bez kyslíku – Francouz Marc Batard (1988): 22 h 30 min   Článek vyšel také na LIDÉ&HORY.


Treky autora