Honza má za sebou horolezecké expedice na afghánský Noshaq (7492 m), pákistánskou šestitisícovku Sugulu Peak, přechod (ne)zamrzlého jezera Bajkal či cyklovýpravu severem Tanzanie. Podíval se také do Tádžikistánu, Turecka, Maroka, Finska, Thajska, Indonésie, Kambodži nebo Chile.
19letý ženský super talent ze Švédska – Kajsa Rosénová opět úřadovala, když ve španělské Olianě přelezla stylem on-sight cestu o obtížnosti 8c. Pravděpdoobně se jedná o nejtěžší ženský přelez v tomto stylu. Že nevíte co je on-sight?
S Liborem jsme se potkali u něj doma v Palkovicích nedaleko Frýdku-Místku a řeč byla především o chystané expedici do Nepálu na osmou nejvyšší osmičku – Manáslu (8156 m).
Doby, kdy jet někam s cestovkou znamenalo vyrazit na Jadran nebo k římskému koloseu, jsou dávno pryč. Dnes je možné „koupit“ dokonce výpravy na ty nejvyšší vrcholy. Jenže víte, kolik tyto cesty zhruba stojí?
Lezci v Ostravě a okolí si museli v posledních měsících připadat jako ve snu, když se loni otevřela nová lezecká stěna a pár měsíců na to došlo k velkému rozšíření boulderovky Tendon BLOK.
Horolezecká sezóna v Patagonii pomalu, ale jistě končí. Letos se opět potvrdilo, že lezecká představivost tady nezná mezí. Stále je co vymýšlet a realizovat, ať už se jedná o spárové lezení, mixové lezení či ledolezení. Před pár týdny svou stopu nesmazatelně zanechali i Slováci!
Co spojuje výpravu za prvovýstupem v 600 metrů vysoké žulové stěně a objevení nových živočišných druhů? Druhý nejvyšší vrchol Mozambiku – Mount Namuli.
Je při nejmenším relativní tvrdit a jmenovat, která horská neštěstí byla nejsmutnější, nejtragičtější a podobné hodnotící přívlastky. Vždyť i jediná smrt může zasáhnout okolí více než její násobky. Tohle se prostě nedá porovnávat, měřit, škatulkovat nebo z těchhle zářezů tvořit žebříček.
Z kávy se linou obláčky páry, její vůně mi čechrá chmýří. Zadnicí usedám na polstrovanou židli, je mi fajn. Teď že bych měl otevřít mail a začít komunikovat s vnějším světem? NE-E! To mi do sebe prostě nezapadá. Nejdříve mrknu, co nového a u toho si tu kavku v klidu dám…
Lunag Ri (6907 m) je název onoho nepálsko-tibetského vrcholu, který na svou špičku stále odmítá kohokoliv pustit. Těmi posledními, kteří si vylámali zuby, byli David Lama (AUT) a Conrad Anker (USA), tedy horolezci, kteří když neuspějí, znamená to opravdovou obtíž.
Vždy mi trochu vadilo, když je život v dodávce bagatelizován a spojován jen s pohodou, bezstarostností. Zdá se, jakoby v něm ani nešlo o peníze. Na Instagramu, facebooku dodávky vždy vidíme nastylizované do různých situací, například když stojí před branami národních parků či v horách, skalách. Samozřejmě, že samotný život v ní je skvělý. Máte dodávku, svoji drahou polovičku, které nevadí život v přírodě a možnost lézt kdekoliv se vám zachce, ale i to něco stojí.