Honza má za sebou horolezecké expedice na afghánský Noshaq (7492 m), pákistánskou šestitisícovku Sugulu Peak, přechod (ne)zamrzlého jezera Bajkal či cyklovýpravu severem Tanzanie. Podíval se také do Tádžikistánu, Turecka, Maroka, Finska, Thajska, Indonésie, Kambodži nebo Chile.
Ano, i to je možné! Dokazují to lezci Erik Weihenmayer, Steve Bate a Red Szell. A věřte tomu, že nelezou žádné 30 metrové cesty bohatě osazené borháky, ale vysoko hodnocené, dlouhé a náročné linie. Takový El Capitan není výjimkou.
Všechny osmitisícovky už byly slezeny, drtivá většina velkých stěn také, ale i přesto tu je pořád několik horolezeckých otazníků. Jedním z nich byl donedávna také pákistánský Kunyang Chhish East (7400 m).
Přesněji řečeno na cenu Salewa Rock Award, která se každoročně udílí lezci, který svými výkony nejvíce „poznamenal“ světové lezení.
Pomalu, ale jistě nám začíná vrcholit horolezecká sezóna na osmitisícovkách a tak mě napadlo, že někteří z vás by mohli ocenit několik souhrnných statistik, které můžeme také nazvat jako zajímavosti, protože ty údaje jsou někdy dech beroucí.
Před nedávnem vyšel na webu článek o deep water solo (DWS) lezení v souvislosti se závody v Utahu. Tento styl lezení si podle mě zaslouží trochu detailnější pohled jako například klasické free solo lezení, o kterém už tady tak byla řeč…
Ekologické řešení jde často na úkor efektivnosti. Podobné je to u i repelentů. Existuje mnoho „zaručených“ přírodních repelentů, ale fungují? A jaké to jsou?
Všichni asi znáte Korunu Himálaje, kterou jako první na světě zkompletoval Reinhold Messner, když stanul na všech osmitisícových vrcholech. Jaké jsou však další celosvětově známe projekty?
Aspoň pro většinu lezců. Jenže lidé jako Mike Libecki a Ethan Pringle už ví, že pokud chcete lézt „bigwally“ nebo prostě jen boulderovat, tak Grónsko vám to všechno může nabídnout, nemluvě o úžasné krajině, ve které nepotkáte živáčka, tedy až na lední medvědy.
Lezci Chris Sharma, Mike Beck a Kevin Bradburn mají v plánu uspořádat lezecké závody. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, kdyby se nelezlo „deep water solo“ v centru města Park City ve státě Utah, který je znám spíše horami a pouští.
Adam Ondra je lezec světových kvalit, podle některých momentálně nemá konkurenci. Jak vypadá běžný den našeho nejlepšího skalního lezce? Součástí článku je také film o filmu „Change“, který mimo dokumentace přelezu norské cesty za 9b zabrousí i do jiných oblastí Adamova života.