Honza má za sebou horolezecké expedice na afghánský Noshaq (7492 m), pákistánskou šestitisícovku Sugulu Peak, přechod (ne)zamrzlého jezera Bajkal či cyklovýpravu severem Tanzanie. Podíval se také do Tádžikistánu, Turecka, Maroka, Finska, Thajska, Indonésie, Kambodži nebo Chile.
Nic jako optimální návod na to, jak zvládnout obrovské vzdálenosti jen pomocí vlastních sil asi neexistuje. Mohlo by vás však zajímat, jak to vidí Britka Lizzy Hawker (37), která je živoucí legendou závodu Ultra Trail du Mont Blanc.
Většinu z vás asi už zasáhla zpráva, že v USA probíhá od 1. října spor v souvislosti se zákonem o vládních výdajích a osud reformy zdravotnictví. Čekali byste, že tento politický konflikt bude mít vliv také na lezení?
V následujících řádkách vám představíme mrazivý dokument, který můžete shlédnout v některém ze 180 měst ČR nebo Slovenska v rámci Snow film festu.
Švýcar, který předtím vylezl už na pět osmitisícovek, přidal před pár dny šestou. Je to jeden z nejnebezpečnějších osmitisícových výstupů, protože jde o Annapurnu (8091 m).
Strečink neboli protahování, je pro některé sportovce doslova očistec, jiní si bez něj tréninkovou jednotku už ani neumí představit. Pravdou však je, že důkladné protažení je stejně důležité jako tvrdý trénink a pro sportovní lezení to platí dvojnásob.
Tak přesně těmito hesly se řídí celosvětová tour s názvem „Marmot Lead Now“. Zajímá vás, kdo je hlavní tváří a jak může někomu celá tato akce pomoci?
Mnoho z vás má asi Kyrgysztán spojen spíše s výstupy na „nejjednodušší“ sedmitisícovku Pik Lenina (7134 m), která leží na hranici s Tádžikistánem. Pravdou však je, že v Kyrgysztánu je také mnoho jiných, z horolezeckého hlediska, významných hor. Jako třeba 5842 metrů vysoký Kyzyl – Asker.
The Nose je jedna z klasik, co se týče původních cest na legendárním El Capitanovi. Linie dlouhá 880 metrů (31 délek) je velmi sledovaná a každé překonání rekordu je hned vykřičeno do světa. O další hodně hlasitý výkřik se 29. září postaraly Mayan Smith-Gobatová (34) a Libby Sauterová, a to časem 5 hodin a 39 minut.
Juraj Práger (29) je Slovák, který miluje hory, cyklistiku a sport všeobecně. Asi by se v tomto popise zhlédlo mnoho z vás. Jenže Juraj všechny tyto aktivity dělá bez pomoci zraku, jinak řečeno je nevidomý. Přesto si život užívá, jak se můžete přesvědčit z následujícího krátkého rozhovoru.
Často je nazývána ledovou královnou. Možná je to kvůli její klidné povaze, ale spíše bych to přisuzoval tomu, že spojení Ines Papert a ledolezení je něco jako Reinhold Messner a osmitisícovky. V následujícím rozhovoru zjistíte něco o jejích začátcích a vztahu k ledolezení.