Honza má za sebou horolezecké expedice na afghánský Noshaq (7492 m), pákistánskou šestitisícovku Sugulu Peak, přechod (ne)zamrzlého jezera Bajkal či cyklovýpravu severem Tanzanie. Podíval se také do Tádžikistánu, Turecka, Maroka, Finska, Thajska, Indonésie, Kambodži nebo Chile.
Martina Kratochvílová je dvacetiletá horolezkyně z Brna. Ano, horolezkyně, ne „pouze“ lezkyně. Tuhle skutečnost vyzdvihuji, protože jen málo lezců jezdí do hor a ještě méně je mezi nimi žen. S Martinou jsme si povídali především, ale nejen, o nové tatranské cestě „Bílý rys“, kterou těsně před Vánocemi vytvořili s Pavlem „Bačou“ Vrtíkem.
Alex Honnold, jehož nový film můžete v letošním roce zhlédnout v rámci filmového festivalu Expediční kamera, předvedl další obdivuhodný kousek. V mexické oblasti Potrero Chico lezl další cestu stylem „free solo“, tedy bez použití lana. Jak dlouhá cesta byla, kolik mu zabrala času a jestli měl nějaké potíže, se dozvíte v článku.
Každý cyklo cestovatel, sjezdový jezdec či běžný výletník se může setkat s tím, že se tzv. „vyseká“ a na kole mu potom naskočí nepopulární osmička. Jak takový problém odstranit bez použití jakéhokoliv nástroje?
V dnešní době je téměř pravidlem, že mají outdoorové značky své týmy, které je reprezentují v mnoha sportech, jež mohou být velmi odlišné. Ale nebylo to tak vždy. Kořeny tohoto trendu můžeme hledat v devadesátých letech, kdy tvořili Beat Kammerlander, Hans Rey, Schorschi Schauf a Michael Küng adidas Adventure Team. Čím a v jakých sportech se tito velikáni zapsali do historie?
Horolezecké expedice, které se snaží o první zimní výstup na Nanga Parbat, jsou v plném proudu. Některé z nich už ze své domoviny odletěly více než před měsícem a jiné už svůj pokus ukončily. Jak to na Nanga Parbat vypadá, se dozvíte v článku.
Zatím to vypadá, že skialpinisté se na svoji výbavu mohou spíše dívat, než ji cpát do batohu a hekticky s radostí opouštět své příbytky vstříc horským dobrodružstvím. Ale on ten sníh ještě přijde, stačí vzpomenout na loňský rok. A proto je dobré být připraven a mít v batohu vše potřebné.
Asi každý lezec si chce v zimě či z kraje jara dopřát letní lezeckou dovolenou. Dokonce znám člověka, který si v jiném termínu dovolenou ani nebere, protože říká, že v létě je krásně i u nás. Jak takový útěk za lezením může vypadat?
To rozhodně ne, ale čím dál častěji se objevují aplikace, které jsou hodně vymakané, co se orientace v terénu týče. Jednu takovou nedávno vypustil do světa Rakouský alpský svaz (OEAV) a to zdarma ke stažení v obou nejrozšířenějších platformách (Android a iOS). Co aplikace nabízí a kde ji můžete stáhnout?
Sníh je v těchto dnech pouhou vzpomínkou, což platí i v horských oblastech. Pro zlepšení nálady a připomenutí si, že bílé šílenství určitě přijde, si pojďme představit lyžařskou královnu Ivu Filovou, která v roce 2003 sjela jako první žena severní stěnu Grossglockneru Pallaviciniho kuloárem. Co dalšího od té doby dokázala?
Stejným heslem se řídili naháči, kteří řádili v lyžařském středisku Whitewater v Kanadě. Skvělé na tom je, že je vše zachyceno na kameru a zapracováno do filmu Valhalla.