Honza má za sebou horolezecké expedice na afghánský Noshaq (7492 m), pákistánskou šestitisícovku Sugulu Peak, přechod (ne)zamrzlého jezera Bajkal či cyklovýpravu severem Tanzanie. Podíval se také do Tádžikistánu, Turecka, Maroka, Finska, Thajska, Indonésie, Kambodži nebo Chile.
Tento týden to bylo přesně 55 let od tragické události, která se stala v pohoří Ural. Za dosud nevysvětlených okolností zemřelo devět z deseti členů výpravy. Ten desátý výpravu opustil kvůli nemoci a pravděpodobně si tím zachránil život. Kolem Djatlovovy výpravy se vznáší mnoho spekulací a konspiračních teorií. Jaká jsou známá fakta?
Je tomu jen pár dní, co komise Piolets d´Or (Zlatý cepín) zveřejnila pět výstupů, které se dostaly do finální fáze. Podle očekávání mnohých se mezi pěti nejlepšími projekty za uplynulý rok objevili také čeští zástupci Marek Holeček a Zdeněk Hrubý, kterým se v loňském roce podařilo uskutečnit prvovýstup severní stěnou nepálského Talungu (7349 m).
Pokud máte v úmyslu navštívit Rainerovu chatu, tak musíte nabrat kurz Velká Studená dolina. Chata není zasazena hluboko v horách, ale hned na počátku doliny ve výšce 1301 metrů, takže je lehce dostupná. To podtrhuje také blízkost horní stanice lanovky Hrebienok, která je vzdálena zhruba 20 minut chůze.
Věděli jste, že je možné slanit i ze strmého sněhového svahu, na kterém není po skále či ledu ani památka? Při tomto způsobu navíc nemusíte obětovat jedinou smyčku či repku. Jak na to?
Abyste tomu rozuměli, Copp-Dash Award nepředstavuje žádnou sošku nebo maketu cepínu. Jedná se o finanční podporu, která vítězi zaručuje rozpočet 20 000 dolarů pro jeho expedici. Jaký projekt musela jeho letošní vítězka Jessa Goebelová představit, aby zaujala porotu před svými konkurenty?
Američani Tommy Caldwell a Alex Honnold nedávno dokončili jeden z největších patagonských projektů, který nese jméno – Fitz Traverse. A jak už název napovídá, kompletně přelezli hlavní hřeben masívu Fitz Roy včetně stejnojmenné hory.
Když rtuť teploměru klesá hluboko pod bod mrazu, stačí se dobře obléct, trochu rozhýbat a může z toho být krásný den na horách. Jenže u baterií, například těch mobilních, to tak snadné není. Proč zima vybijí naše akumulátory?
Německo-rakouský pár si opravdu zaslouží přízvisko „osmitisícový“. Vždyť mají dohromady vylezeno 32 osmitisícovek. Tolikrát nebyla většina z nás ani na Sněžce. Ralf má přesto na osmitisícovkách jeden vroubek, jaký? To se dozvíte v článku.
Dokážete si představit, že byste si šli zalézt na skály a místo napnutých svalů a šlach, které zkoušejí přelézt těžkou cestu, byste uviděli drátky a spoustu dalších kovových součástek?
Každý, kdo si prochází nabýváním vědomostí z oblasti motoriky pohybu v souvislosti s lezením, ocení každou dobrou radu či instruktáž. Právě následující video je jedním z takových pomocníků.