Honza má za sebou horolezecké expedice na afghánský Noshaq (7492 m), pákistánskou šestitisícovku Sugulu Peak, přechod (ne)zamrzlého jezera Bajkal či cyklovýpravu severem Tanzanie. Podíval se také do Tádžikistánu, Turecka, Maroka, Finska, Thajska, Indonésie, Kambodži nebo Chile.
Situace, kdy jeden z vašich kamarádů není schopný samostatné chůze, může nastat kdykoliv. Nést ho v rukou nepřipadá v úvahu hned z několika důvodů a na pomoc máte jen běžné vybavení. Co s tím?
Včera jste si mohli přečíst článek o tom, jak byly expedice, které se v uplynulé zimní sezóně pokoušely o Nanga Parbat, „neúspěšně úspěšné“. Reinhold Messner a jeho bratr Günther byli v roce 1970 „úspěšně neúspěšní“. Co mám těmito slovními hříčkami na mysli a proč byl Reinhold Messner více, než třetinu století obviňován ze smrti bratra?
Pokud si myslíte, že je vámi zamýšlený projekt natolik zajímavý, aby si zasloužil podporu, tak Grantový program, který firma Rock Point začala vypisovat od loňského roku, je pro vás ideální příležitostí. Letos už je pozdě, protože podpořené projekty jsou již známy. Na druhou stranu získáte představu o tom, jakým způsobem zaujmout porotu, která projekty vybírá. Snad budete mít příležitost i příští rok.
Letos vrchol odolal snad nejúpornějšímu náporu ze strany horolezců. Celkově se o zimní výstup na Nanga Parbat (8125 m) pokusily čtyři expedice, které dohromady čítaly deset horolezců. Poslední polské bojovníky strhla lavina. Naštěstí z ní vyvázli živí a už jsou v nemocnici ve Skardu.
Anton Krupicka (30) je americký ultramaratonec, který miluje pohyb v horách. Na tom by nebylo nic až tak zvláštního. Anton na sebe však strhává pozornost díky svému životnímu stylu, který je jedním slovem bezstarostný. Co vše na sebe prozradil v rozhovoru?
Pískovcové lezení je odjakživa jakousi třešničkou na dortu pro většinu lezců. Světovým unikátem je v tomto směru Labské údolí, které lemují pískovcové masívy a věže vysoké až 80 metrů. Co „pískaře“ na Labském údolí tolik fascinuje? Je to charakter skály, vysoké nároky na morál, atypický styl lezení, atmosféra či okolní prostředí? Asi od každého trochu, ale pokud chcete být těmi, kteří udávají, co a kde se bude lézt, potom musíte tenhle sport a toto místo opravdu milovat. Jinak řečeno „práce“ prvovýstupce opravdu bolí.
Družba Bouldering Wall v Ostravě je projekt boulderingové stěny, jejíž společenský přesah a atmosféra místa je pro její tvůrce důležitější než čistý výdělek. Zdá se vám to v dnešní době nemožné? Při návštěvě Družby na vás ze všech míst dýchá osobitost a vy hned víte, že nejste v „lezeckém fitku“. O tom, co všechno obnáší založení vlastní lezecké stěny, ve které necháte kus sebe, jsem si povídal s Petrem Mynarčíkem a Pavlem Polachem.
Situace kolem Everestu je řešena ze všech možných stran. Jedním z těch velkých problémů jsou odpadky, které se na nejvyšší hoře naší planety kupí snad každým rokem. Nepálská vláda chce situaci zlepšit. Jak?
V našich horách se s potřebou znát dovednost brodění asi nesetkáte. Teda pokud jste se neztratili nebo se s kamarády navzájem nehecujete. Ale pokud vyrazíte za naše hranice a třeba na jiný kontinent, tak věřte, že „turistické cestičky“ tam nejsou tak umetené jako u nás.
Už zítra startuje první závod lezeckých závodů pro děti a mládež, který nese název Překližka cup. Jedná se již o 8. ročník tohoto populárního závodu, který dětem umožňuje zažít atmosféru lezeckého seriálu. V jakých městech a konkrétních disciplínách se závodí?