Honza má za sebou horolezecké expedice na afghánský Noshaq (7492 m), pákistánskou šestitisícovku Sugulu Peak, přechod (ne)zamrzlého jezera Bajkal či cyklovýpravu severem Tanzanie. Podíval se také do Tádžikistánu, Turecka, Maroka, Finska, Thajska, Indonésie, Kambodži nebo Chile.
Bouldering je lezení na skalních blocích bez použití lana v „ bezpečné výšce“ od země, kdy většina kroků je obtížnějšího charakteru. Free solo lezení je některými označováno jako nejčistší forma tohoto sportu, takže se při něm lezou dlouhé cesty bez použití lana. Zkuste si domyslet, co může být „mezi“?
Takový plán má pravděpodobně Španěl Carlos Soria, který v únoru oslavil 75 let a minulý týden stanul na třetím nejvyšším vrcholu naší planety – Kančendženze (8586 m). K dokončení projektu Koruna Himaláje už mu tak chybí „jen“ Dhaulágirí (8167 m) a Šiša Pangma (8027 m).
Lanová nosítka se mohou hodit nejen pro transport v horách, ale také pod skalkami, protože i ty mohou být mimo dosah mobilního signálu a k tomu ve špatně přístupném terénu. V situacích, kdy jsou potřeba, může jít často o čas, a proto je znalost jejich sestrojení určitě výhodou.
Sněhový hrob neboli záhrab je druh bivaku, který vzhledem k „výstavbě“ patří mezi ty náročnější a možnost postavit jej vyžaduje specifické podmínky a náčiní. Přesto se v některých situacích jeví jako nejlepší varianta.
Smotání lana do panenky je nezbytnou součástí pro jeho používání. Překvapivé, že ? Znáte zajímavou obměnu klasického stylu tzv. „cross butterfly“. Jak má tento způsob vypadat?
Boulderingový specialisté se minulý týden sjeli do italského údolí Val di Mello, kde poměřovali sílu svých prstů a vynalézavost při přelezech. Kdo se stal vítězem a jaká byla letošní účast hojně vyhledávané akce?
Svědčí o tom nově otevřená „Bike aréna Vsetín“, která svým návštěvníkům nabízí 15 kilometrů upravených tratí. Hlavní výstavba proběhla loni na podzim a doladění areál zažil na jaře. Minulý týden bylo mistrovské dílo Valachů otevřeno veřejnosti. Na co se můžete těšit?
Hámor na vrcholu Shishapangmy, Bielecki postavil předsunutou C2 na Kančendženze, Rumuni byli evakuování z Annapurny a Dodo Kopold má „něco se žebry“. To je jen výběr z toho, co se v uplynulém týdnu stalo ve světě osmiček.
Častokrát jsem slyšel názor, že týpci, kteří chodí s těmi barevnými tejpy, chtějí být zajímaví a tohle tejpování ani nemá prokazatelné účinky. Jenže když si tejp na vlastní kůži vyzkoušíte a to doslova, tak zjistíte, že se opravdu nelepí jen „na styl“. V dnešní medicíně má tejpování neboli kinesiotaping své neoddělitelné místo. Proč? To se dozvíte v článku, který navíc bude obohacen o zajímavé příspěvky fyzioterapeutky Elišky Kuboňové.
Další velkou postavou horolezectví je Rakušan Hermann Buhl, který jako první člověk vystoupil v roce 1953 na Nanga Parbat. O jak hodnotný výkon se jednalo a jaká je pravda o užívání pervitinu při tomto výstupu?