Honza má za sebou horolezecké expedice na afghánský Noshaq (7492 m), pákistánskou šestitisícovku Sugulu Peak, přechod (ne)zamrzlého jezera Bajkal či cyklovýpravu severem Tanzanie. Podíval se také do Tádžikistánu, Turecka, Maroka, Finska, Thajska, Indonésie, Kambodži nebo Chile.
Vícedélkové lezení v horách je pro mnoho lezců absolutně nejkrásnější formou tohoto sportu. Pravdou však je, že je k tomu potřeba nejen odpovídajících lezeckých schopností, které by měly převyšovat obtížnost lezené linie, ale také těch metodických, které jsou neméně důležité.
Rakouská legenda Beat Kammerlander dokazuje, že ano, když se mu povedlo dokončit cestu „Drei Stiebe“ v západním Rakousku.
Brit James McHaffie (33) nevylezl na těžkou sedmitisícovku či osmitisícovku, ani nepřelezl žádnou cestu za 9b. Povedl se mu jiný hodnotný výkon. V oblasti Lake District v Anglii, vylezl sto cest stylem „free solo“, tedy bez jištění.
Cassin, Harrer, Buhl, Rebuffat, Bonatti, Hillary, Herzog, Diemberger. Všechna tato jména máme spojena s velkými výkony a průkopnickými výstupy, které byly uskutečněny v prvních dvou třetinách 20. století. Znáte aspoň jednoho horolezce, na jejichž základech tato esa stavěla? Jeden návrh bych měl – Albert Mummery.
Švýcarská firma Mammut stojí za nápadem „znovu přelézt“ klasiky, které se výrazně zapsaly do historie lezení. Myšlenku, která v sobě zahrnuje šest cest, mají zhmotnit dvě generace lezců, které tvoří tvůrci cest a talentovaní mladíci. První dílek skládačky je „Hyaena“ (8b+) v italském Finale Ligure.
Hansjörg Auer, David Lama a Peter Ortner, dá se říct mladý rakouský tým, se v těchto chvílích pokouší o prvovýstup tří kilometrovou severovýchodní stěnou pákistánského Masherbrum (7821 m), na který nikdo nevystoupil téměř třicet let.
V současnosti začíná působit v Mongolsku expedice studentů a učitelů brněnské Mendelovy univerzity. Cílů má výprava mnoho, a to v oblastech geologie, biologie, pedologie a dalších vědních oborů.
V tom doslova nemůže mít prsty nikdo jiný než Alex Honnold, který se do „týdne zábavy“ v Yosemitech pustil s Davidem Allfreyem. Nápad kupodivu nepocházel z hlavy Alexe, ale k projektu si ho přizval David.
Chvíle, kdy si koupíte nové lano a poprvé jej vybalíte, je skvělá. Vše je voňavé, čisté, do jisté míry posvátné. Jenže pokud se po přestřihnutí stahovacích pásků pustíte do zběsilého rozmotávání, zabijete zbytečně pár desítek minut života řešením lanového hlavolamu.
Australský kajakář Mark Kalch právě v těchto chvílích sjíždí nejdelší řeku Evropy – Volhu. Sjetí této řeky je však součástí mnohem většího celku – Seven Rivers.