Honza má za sebou horolezecké expedice na afghánský Noshaq (7492 m), pákistánskou šestitisícovku Sugulu Peak, přechod (ne)zamrzlého jezera Bajkal či cyklovýpravu severem Tanzanie. Podíval se také do Tádžikistánu, Turecka, Maroka, Finska, Thajska, Indonésie, Kambodži nebo Chile.
Lodní uzel je všestranný pomocník. Kromě jištění ho můžete využít také pro slanění. Tato metoda slanění je velmi jednoduchá a přehledná. Jak na to?
Nebaví vás jízda jako na houpačce, náročný terén nebo kličkování městem? Zkuste jízdu cyklostezkami podél tuzemských řek. Možností je spousta a povětšinou vás čekají pohodové vyjížďky s minimálně měnícím se profilem, při kterých je stále na co koukat.
Většina osmiček má exotické názvy typu Dhaulagiri, Nanga Parbat, Gasherbrum, Kančendženga apod. Tyto názvy mají často spojitost s jazykem místa, kde se vrchol tyčí k nebesům. Jak je to s K2?
V tom nemůže mít prsty nikdo jiný než Alex Honnold. Možná, že doba, kdy si lezení po nejvyšších budovách spojujeme s „Pavoučím mužem“ Alainem Robertemem, je u konce. Že by jeho místo zabral Alex?
Podle mnohých, nutno dodat především lezců z osmdesátých let, ho najdete v jižní Francii ve skalním masívu Luberon, kde se nacházejí nádherné cesty, které patří mezi nejtěžší na světě. Jak dopadl pokus o opakování klasiky „La Rose et le Vampire“ (8b)?
Ital Ivan Peri (37) není přední vytrvalec honící se za výsledkem a důvod k přechodu Alp v 80 dnech nevznikl ani z žádné sázky. Jednoduše chce udělat něco velkého sám pro sebe.
Radek Jaroš (50) v sobotu vystoupil na druhý nejvyšší vrchol naší planety K2, což znamená, že zkompletoval „Korunu Himaláje“. Libor Uher (43) o den dřív, tedy v pátek, stavěl vlajku na vrcholu Broad Peaku.
Annapurna patří mezi osmitisícovky, na kterých přichází o život nejvíce horolezců. Některé statistiky zaznamenávají vůbec nejvíce úmrtí k počtu výstupů. Proč tomu tak je?
Šest klasických přelezů v podání mladých talentovaných lezců. To ve zkratce obnáší projekt „Reclimbing the Classics“. Další v pořadí je „Action Directe“ o obtížnosti 9a. Kdo stojí za vytvořením této cesty? Nebo vás spíše zajímá, kdo přelez nedávno zopakoval?
Každý, kdo aspoň trochu sleduje lezení, ví, že Libor je skvělým lezcem a navíc mu to jde i v disciplíně, kdy se leze na rychlost. Při závodě světového poháru v Chamonix se mu podařilo překonat světový rekord časem 5,80 s. Na vítězství to však nestačilo. Proč?