Honza má za sebou horolezecké expedice na afghánský Noshaq (7492 m), pákistánskou šestitisícovku Sugulu Peak, přechod (ne)zamrzlého jezera Bajkal či cyklovýpravu severem Tanzanie. Podíval se také do Tádžikistánu, Turecka, Maroka, Finska, Thajska, Indonésie, Kambodži nebo Chile.
Zima je tady! Nejen na stránkách nového Everestu, ale hlavně venku, na horách. I nové vydání je plné sněhu, ledu a expedic do mrazivých krajů. Pojďte se podívat, co jsme pro vás tentokrát připravili pro inspiraci a dobré počtení.
Jan Horák si v poslední době zamiloval lezení širočin, ale lezení spár obecně se věnuje už od kolébky. Povídali jsme si o jeho loňské cestě do Utahu a tamní „etice“ dělání prvovýstupů, která by u nás asi neprošla. Utah byl bohužel poznamenán ještě dalším negativem, o kterém se více dočtete v rozhovoru. Kromě USA došla řeč také na trénink širočin, budoucí plány nebo patagonské lezení s Jindrou Hudečkem.
Přinášíme vám rozhovor s Martinem Junglingem. Šlo o setkání, kdy naproti vám sedí někdo, kdo na skalách leze „hrozné dardy“, a přitom se tváří, že to vlastně ani nestojí za řeč. Má přelezeno přes 270 boulderů za 8A a těžších, včetně devíti 8B. Na laně má za sebou několik cest za 8C jak ve španělské Siuraně, tak ve Frankenjuře v Německu.
Na mapách už dnes není moc prázdných míst a jednou z mála výjimek jsou vertikální směry, kde je stále co objevovat. Řekli jsme si, že tohle léto se klidně necháme vytrestat, smést, a vyhnat, ale hlavně, ať je to v něčem novém, neokoukaném, dobrodružném.
„Pěšky pro Emičku“ je dobročinný pochod Václava Malinského po hranicích celého Československa (cca 4000 km), tak jak jsme byli před rozdělením.
Netvrdím, že použití křesadla je nějak těžký úkon, ale ve videu, které naleznete v článku, je pár dobrých rad, jak své šance na zapálení zvýšit.
Libor Uher a Marek Novotný jsou už delší dobu osvědčená dvojka a na expedice jezdí společně. Na podzim však spojili své síly ještě s Honzou Trávníčkem, který organizoval výpravu za 6. nejvyšší horou – Cho Oyu (8201 m n. m.), kdy jedním z cílů bylo dovést nevidomého horolezce Honzu Říhu na vrchol. Jak se dařilo Liborovi s Markem a s jakými „nehorolezeckými“ problémy se museli vypořádat, zjistíte z našeho povídání.
Švédsko-slovinskému týmu se podařilo uskutečnit prvovýstup na pyramidu Jang Tsang Go, která dosahuje výšky 6300 metrů. Přitom se zdálo, že si budou muset sbalit saky paky a utíkat před počasím.
Libor Uher a Marek Novotný jsou už delší dobu osvědčená dvojka a na expedice jezdí společně. Na podzim však spojili své síly ještě s Honzou Trávníčkem, který organizoval výpravu za 6. nejvyšší horou – Cho Oyu (8201 m n. m.), kdy jedním z cílů bylo dovést nevidomého horolezce Honzu Říhu na vrchol. Jak se dařilo Liborovi s Markem a s jakými „nehorolezeckými“ problémy se museli vypořádat, zjistíte z ukázky rozhovoru s Liborem.
Dvojice Jeremy Collins (animace) a Timmy O’Neill1 (komentář) zpracovali povedené video, které v sedmi minutách vtipně a hodně odlehčeně popisuje významné události v bigwallovém lezení. To odlehčení vám asi dojde hned na začátku, kdy je zmíněno také Mojžíšovo „free solo“ při výstupu severní stěnou Sinaje a následný „bró ťukes“ s bohem.