Honza má za sebou horolezecké expedice na afghánský Noshaq (7492 m), pákistánskou šestitisícovku Sugulu Peak, přechod (ne)zamrzlého jezera Bajkal či cyklovýpravu severem Tanzanie. Podíval se také do Tádžikistánu, Turecka, Maroka, Finska, Thajska, Indonésie, Kambodži nebo Chile.
Výpravu na Antarktidu vedl Sir Ernest Shackleton a jejím cílem bylo uskutečnit první přechod tohoto kontinentu tzv. „od moře k moři“. Poté, co Roald Amundsen v roce 1911 stanul na jižním pólu, šlo o další velkou polárnickou výzvu.
Dnes v ranních hodinách Nepálem otřáslo zemětřesení o síle 7,9 stupně Richterovy škály. Tato tragédie, při níž přišlo o život stovky lidí, měla dopad také na horské oblasti včetně základního tábora Everestu.
Vyhlašování Piolets d´Or nedávno skončilo, ale další horolezecký rok už je v plném proudu a Poláci Janusz Gołąb, Marcin Tomaszewski a Michał Król se svým projektem určitě budou patřit mezi to nejzajímavější, co letošní sezóna přinese. Podaří se jim prostoupit panenským jihozápadním pilířem Annapurny IV (7525 m)?
Kniha „Kam až dolétne sokol“ inspirovaná deníkovými zápisky horolezce Zdeňka Hrubého bude křtěna 19. června, a to u příležitosti 1. ročníku Festivalu horolezeckých filmů v Českém ráji. Podpořit spoluautora Borise Hlaváčka však můžete už teď skrz projekt Hithit.
Španělka Núria Picas se chce na chvíli od dlouhých trailů přesunout někam jinam a v následujících týdnech se bude snažit vystoupit na pátou nejvyšší horu světa – Makalu (8463 m). Doprovod jí dělá velezkušený krajan Ferrán Latorre.
O minulém víkendu proběhlo 23. udílení zlatých cepínů, chcete-li Piolet d’Or. Do finální nominace se podívalo několik zajímavých a hodnotných horolezeckých projektů z různých koutů světa. Kdo si nakonec z italského Courmayeur odnesl ocenění pro nejlepší výkon za uplynulý rok?
Světluška je tvor, který si vystačí bez výdobytků moderní doby. Jejich ekvivalenty ze světa lidí si však na zítřejší noční charitativní akci „Běh pro Světlušku“ budou potřebovat posvítit, a právě k této příležitosti vyšla specializovaná edice čelovek, jejichž zakoupením je možno přispět na dobrou věc a ještě se kvalitně vybavit.
Jeden z největších znalců osmitisícových vrcholů – Denis Urubko – zveřejnil revoluční myšlenku, která pokud by byla přijata, tak by zahýbala historií zimního horolezectví. Nejvíce by se dotkla Poláků, protože by ze seznamu zimních prvovýstupců umazala osm jmen. Paradoxem je, že Urubko před nedávnem změnil kazašské občanství, právě za to polské.
Na únor a březen jsme si s Danem vymysleli pěknou „zimní dovolenou“ v podobě přechodu sibiřského jezera Bajkal. Jak bych expedici vystihl v několika heslech? 700 km, 22 dní a 22 hodin, TAROSY, tenký led, zima a vítr, neskutečná dřina, hlad, zemětřesení, 23 dnů bez hygieny a výměny spodního prádla (to nám až tak nevadilo), absolutní restart hlavy, hodiny smíchu a kvalitního reggae, 10 litrů horkého pudingu různých příchutí, neskutečný pocit volnosti, svobody a nekonečné návaly euforie, kdy jen křičíte štěstím a u toho šlapete.
Dlouhého čtvrt roku kalendářní zimy je za námi. Pojďme se ohlédnout, co se v tomto období událo na osmitisícovkách.