Dlouholetý novinář, publicista a PR konzultant. Jeden z prvních autorů Malého průvodce světem outdooru, zakladatel Outdoor magazínu, redaktor Dobrodruha, autor knihy Island – soulad protikladů. Původně kanoista, běžec na lyžích a jezdec endura, později závodník na horském kole, horolezec a mnohonásobný účastník závodů Adventure race. Patří k prvním průkopníkům telemarkského lyžování a seakayakingu v ČR. Reprezentoval ČR na expediční soutěži Camel Trophy na Borneu v roce 1996, plul Atlantikem na malé historické plachetnici. Nejraději vymýšlí a realizuje netradiční výpravy spojující více disciplín.
„Musíš mít něco teplého do žaludku,“ říkávaly naše babičky. Leckdo z nás se shodne na tom, že při jakékoli vícedenní outdoorové akci na tom teplém jídle skutečně něco bude. Abychom si v terénu dokázali teplé jídlo připravit, neobejdeme se bez vody a bez spolehlivého vařiče. Jak takový spolehlivý vařič vybrat?
Pokračování článku o získávání a uchování elektrické energie v divočině a na cestách. V tomto pokračování jsem se zaměřili na sluneční energii a solární panely.
Nejrůznějších elektronických pomocníků balíme s sebou na cesty po světě nebo i na všemožné výpravy do přírody pořád víc. Jak všechny tyhle hračky na cestách efektivně dobíjet?
Jde-li o přežití, cena nabité baterie roste. Ale i v případě bezproblémové delší expedice je třeba udržet v chodu nejdůležitější elektronické pomocníky. Dnes i zapřísáhlí odpůrci elektronických hraček v outdooru musí uznat, že leckterá z nich může hodně věcí usnadnit a zjednodušit. Nemluvě o bezpečnostních faktorech v případě nouzové situace, kdy může i zachránit život.
V České republice bohužel nemáme hory, na které by výstup i nelezcům umožňovaly pouze zajištěné cesty. Přesto se v posledních letech objevilo několik aktivit, jejichž cílem je budovat na lezecky spíše nevýznamných masivech krátké zajištěné cesty. Jaký je aktuální stav a na co se můžeme těšit v budoucnu?
Dělat pravidelný servis lyží si už možná zvykli dělat i ti méně pořádní z nás. Ale jaký servis dopřát stoupacím pásům, tuší možná jen někdo. Přitom pásy jsou základním kamenem výbavy každého skialpinisty, telemarkera, freeridera či příznivce lyží typu backcountry, který se více či méně často chce pomocí lyží vydrápat někam nahoru.