Majitel firmy VODÁK sport, speciálky na běžky a vodácké vybavení, je přes čtyřicet let aktivním běžkařem – turistou i závodníkem. Má na běžkách přejetá všechna české pohoří i vrchoviny. Nejvíc běžkařského času tráví na Vysočině, kde spravuje Turistickou chatu Duha na Třech studních. Závodně se věnuje běhu na lyžích a lyžařskému orientačnímu běhu. Za své největší úspěchy považuje 25. místo na mistrovství ČR na 50 km, 25. příčku na Jizerské 50 a v LOB 7. místo na Mistrovství světa veteránů. www.specialkanabezky.cz
Nevíte, jak správně namazat běžky? Už jste to zkusili a bylo to horší, než kdybyste nemazali? Chystáte se pořídit si běžky s protismykem (šupinami), abyste se nemuseli s mazáním trápit? Nedělejte to! Mazání se nemusíte bát. Stačí znát pár základních pravidel a všechno půjde jak na drátku. Vaše běžky pěkně pojedou, nebudou podkluzovat ani se na ně nebudou lepit tlusté sněhové bačkory. Jak tedy na to?
Vybavení pro běžecké lyžování udělalo v posledních letech obrovský pokrok. Je velký rozdíl mezi současnými kvalitními běžkami a těmi, na které jsme byli zvyklí před pár lety. Kromě toho, že udělaly pokrok samotné běžky, významně se změnilo i vázání a boty k němu náležející. Jak vybrat ty správné běžky, které zrovna vám budou vyhovovat?
Vybrat si dobře boty je pro běh na lyžích to nejdůležitější. Musí pasovat do vašeho vázání a splňovat mnoho různých nároků. Dnes jsou výrobci s vývojem běžkařské obuvi tak daleko, že i protichůdné parametry, jako je vysoká prodyšnost a zároveň nepromokavost, se berou za samozřejmé a většina bot je více či méně splňuje.
Mírná vrchovina na Vysočině skýtá v zimě spoustu možností vyjet na běžky. Je vhodná jak pro začínající běžkaře, kterým stačí ujet jen pár kilometrů do nejbližší restaurace, tak pro milovníky dlouhého skluzu v perfektně upravené stopě, pro které je 50 km denně příjemné proklouznutí.