„Příběh Erlebachovy boudy, poslední pamětnice starých časů, je psán od roku 1784,“ píše se v úvodu knihy mapující historii jedné z krkonošských bud. Milovníci našich nejvyšších hor by ji neměli minout, neboť je „nadupaná“ fakty a zároveň je hezkou sbírkou historických fotografií.
Být v jiném stavu bývává překvapující zpráva. Ovšem české slovo stav a polské „staw“ mají dva zcela rozdílné významy. V polštině se ve stawu (rybníku) můžete utopit. V případě Wielkeho a Malego Stawu na „zahraniční straně“ Krkonoš překlad neodpovídá skutečnosti. O žádný rybník totiž nejde.
„V letošní zimě byla konečně lyžařsky zprovozněna Misarova cesta. Po ní je možné se vydat od parkoviště u biatlonových tratí na turistický přechod do Polska a dále přes železniční trať na polskou cestu vedoucí od nádraží Mýtiny do Jakuszyc, resp.Orle,“ udávají horkou aktualitu novinky z Harrachova a okolí.
Žďárské vrchy leží trochu na okraji zájmu, ale kdo se k nim vydá, většinou rulový výchoz Čtyři palice nemine. Pokud je neuvidí na vlastní oči, může si koupit pohlednici.
Kvůli zvýšenému lavinovému nebezpečí a zavátým tyčovým značením v oblasti hřebenů byla Horská služba Krkonoše nucena zcela uzavřít některé turistické trasy.
Ačkoli je většina skalních měst umístěna v Čechách (Český ráj, Adršpašsko-Teplické skály, České Švýcarsko), tak i Morava má svůj pískovcový „ráj“. Nebo snad neznáte Pulčínské skály?
Lužické hory nejsou turisticky tak atakováné, jako Krkonoše nebo Šumava. Možná je to tím, že nemají takovou propagaci jako KRNAP, nebo konfliktní kůrovcové téma jako Šumava. Kašlete na reklamu a kůrovce a jeďte na Jedlovou. Neprohloupíte.
Jet do Słowińského národního Parku z Česka znamená projet celé Polsko. Výsledek ale stojí za to. Moře, duny, ostrý vítr, vlny jako stvořené pro kiteboarding či jachting. Ideální místo na dovolenou akční i válecí.
Kniha „Skalní města“ vyšla v roce 2006 a je vlastně pořád aktuální. Skály se sice mění, ale ne tak rychle, aby publikace zastarala. Není to ani lezecký průvodce, ani podrobný turistický bedekr. Než po něm sáhnete, seznamte alespoň se stručnou recenzí.
Český turista strhl v Tatrách lavinu. Přežil bez úhony, ale díky tomu, že nebyl pojištěný, musí zaplatit akci Horské služby.