Počátky mělnického chrámu sv. Petra a Pavla spadají až do doby kolem roku 1000, a proto patří k nejstarším kostelům u nás.
Buchlov patří k nejmohutnějším, nejstarším a nejlépe dochovaným hradům na Moravě zároveň k nejvýznamnějším památkám české rané gotiky.
Klasická horská chata leží severně od Horního Maršova na červeně značené Cestě bratří Čapků v blízkosti polských hranic.
Zalesněný vrch jižně od Harrachova, nejzápadnější „tisícovka“ Krkonoš.
Modře značená turistická cesta, zřízená jako první turistická trasa v Krkonoších hrabětem Harrachem v roce 1879, začíná u turistického rozcestí Pod Dívčí strání poblíž soutoku Labe a Bílého Labe asi 2 km severně od Špindlerova Mlýna.
Pozoruhodným architektonickým dílem je Labská přehrada postavená v letech 1910 – 1916 vídeňskou firmou Redlich & Berger na jižním okraji Špindlerova Mlýna.
Červeně značená cesta dlouhá 33 km vychází z obce Úpice (JV od Trutnova) směrem na sever do Malých Svatoňovic, pokračuje po západním úbočí hory Žaltman, pak zamíří na západ a podél pískovcových skal Čížkovy kameny přijde do Poříčí nad Úpou.
Symbolické místo pramene Labe se nachází na Labské louce, asi 0,5 km jižně od státní hranice s Polskem při prastaré zemské solné stezce, tzv. České stezce, která tudy vedla už před pěti staletími.
Dřevěná pozorovací věž vodního ptactva na východním břehu rybníka Řežabinec u Ražic, cca 8 km jihozápadně od Písku, je z roku 1985, celková výška je 7 m, na vyhlídkovou plošinu ve třech metrech vede 14 schodů.
Nedaleko obce Sudoměř, u rybníka Škaredý, se 25. března 1420 odehrála slavná bitva u Sudoměře – vojsko Jana Žižky z Trocnova tu bojovalo proti mnohanásobné křižácké přesile, tehdy tu husité poprvé využili vozovou hradbu.