Že máme v ČR mizernou legislativu, víme přece všichni. Kde se tedy vzala ta naprostá důvěra ve vyhlášky, které stanoví, co má obsahovat autolékárnička? Napadá mě: 1) lidská nezodpovědnost a zpohodlnělost, 2) neschopnost Čechů chtít a ocenit kvalitu.
Těžko říci, kde se vzalo mylné přesvědčení, že se v autoškolách skutečně učí první pomoc tak, jak je potřeba. Nejspíše jde prostě o lenost uchazečů o řidičský průkaz, kteří nejsou schopni dožadovat se kvalitní výuky a chtějí prostě jen „dostat řidičák“. A nejspíš ani netuší, jak kvalitní výuka první pomoci vlastně vypadá.
Neprofesionální a laxní poskytovatelé kurzů první pomoci, kteří stále žijí (alespoň svými metodami) v minulém tisíciletí, si nějak stále nevšimli, že metody vzdělávání prodělaly za tu dobu značný vývoj. Proč se má první pomoc učit zářitkem?
Tento hrůzný způsob mučení vznikl na základě skutečného doporučení ve starých příručkách o první pomoci. Byli byste schopni to v nouzi udělat? Nebo dáte přednost modernějším a méně drastickým řešením?
Aneb: „Chceme o první pomoci jen poslouchat bez rizika, že bychom museli něco dělat. Ušetříme spoustu peněz, dostaneme razítko a všichni budou spokojení.“ Všichni? Opravdu? A co pacient?!
Nebojte se, nebudeme vám tu tvrdit, že tlakové body neexistují a nebo že nefungují. Existují a fungují – problém je, jako obvykle, trochu složitější…
Jasně, když je vedro, musíme pít. Jde ale o to, jakými tekutinami se doplňujete. Povíme si něco o tom, proč se nehodí pěkně vychlazené pivko, proč nepomůže kupovaný ledový čaj a co tedy vlastně pít.
Tohle je mýtus, který slyšel či praktikoval snad úplně každý. A jako většina mýtů o první pomoci, má i tento potenciál poškodit lidské zdraví, nebo nám minimálně pěkně zkomplikovat už tak nepříjemnou situaci.
S dětmi je to složité. To ví nejen každý rodič, ale i každý absolvent kurzu první pomoci. Ovšem, jakým způsobem se konkrétně liší resuscitace dětí a dospělých již se často ztratilo v zapomnění. Jak to tedy je?
Dnes si povíme o mýtu o první pomoci, který je velmi nebezpečný, přestože se netýká první pomoci samotné, ale spíše způsobu, jak ji učit. Mnohým z vás možná stačí krátké zamyšlení, abyste souhlasili, že učit první pomoc e-learningem je holý nesmysl, přesto se však tato varianta ve firemním vzdělávání stále nabízí, nakupuje a používá.