Pokud zavoláte záchranou službu, měla by přijet do 15 minut. Jenže možná taky nepřijede včas, ale mnohem později. Zákon sice mluví jasně, ale sanitka tím žádné „turbo“ nezíská.
Tato představa má poměrně reálný základ — úrazově oddělená část těla skutečně patří do chladu, což výrazně zvětší šance chirurgů na opětovné „přišití“ k tělu…, ale mrazák, to by bylo skutečně moc.
Zlomená ruka a šátkový závěs, to k sobě přeci patří, ne? Tak toto je tedy skutečný přežitek… každému nějaký čas trvá, než se na první pomoc začne dívat bez brýlí plných pouček a v postupech se naučí spíše hledat logiku a nezbytnost.
všichni jsme se to učili ve škole a tento „fakt“ je v nás tak zakořeněný, že ho ani nepovažujeme za mýtus. Ona to totiž čistokrevná nepravda není, krvácení můžeme skutečně dělit podle toho, z jaké cévy opouští krevní řečiště, ale zásadní otázka zní takto: „A k čemu nám to pro účely první pomoci je?!“ K ničemu!
Mýtů o tom, jak ze svého těla dostat klíště, je celá řada. Já osobně dělím metody vytažení na lékařské, přírodovědecké a alternativní. O lékařských dnes budu psát, přírodovědecké respektují klíště jako živého tvora a vypustí jej zpátky do přírody a metody alternativní zahrnují všechny postupy indulonou počínaje a kremací klíštěte na zápalce konče.
Byl jsem zrovna v metru, když slyším zmíněné volání: „Má křeče! Honem ho někdo zalehněte!“ Naštestí jsem byl zrovna poblíž a rychle jsem dotyčnou paní od vysloveného záměru odradil. Jenže jak se máme správně zachovat v případě, že před námi leží člověk postižený epileptickým záchvatem?
Když má v sobě někdo bodnuté nějaké vnější těleso, jak intuitivní pomoci mu tak, že těleso vytáhneme. Jenže pokud to není zrovna tříska, je mnohem větší šance, že mu tímto uškodíme.
Jak to vzniklo? Racionálním důvodem by mohla být obava z poškození plodu, případně i zdraví matky, avšak jedná se přesně o ten druh mýtu, ke kterému přijdete úplně náhodou, přiletí jako dotaz na kurzu první pomoci.
Opět po týdnu přicházíme s jedním z řady dětských mýtů. Dnešní mýtus však bude použitelný i pro nás dospělé, abychom se zamysleli nad zbytečným zobáním různých léků a tabletek na teplotu.
Dnes jsme si pro vás připravili další mýtus, který se zabývá dětským tématem. A jak jinak, jedná se o vážné onemocnění, které dítě nemusí bez vašeho včasného zásahu přežít… Naštěstí má poměrně jasné příznaky, takže jej lze poměrně spolehlivě rozpoznat a někdy podchytit rovnou v zárodku.