Klíšťata se po zimě opět aktivují a proto publikujeme zajímavou informaci týkající se přípravku k likvidaci infekce po přisátí klíštěte. Osobně, ač nejsem odborník přes infekční nemoci a parazity, se mi přípravek jeví tak přínosný, že mi nedá se s vámi o tuto již starší a pro někoho možná již déle známou informaci …
tak vo Švédsku sa už praktikuje aj očkovanie proti borelióze.
Ahoj, díky za článek – nápad je to celkem zajímavý.
I když … tato sada (cca.350Kč) jde myslím účinně nahradit běžným Iodisolem či JOXem (=Povidonum iodinatum)-> vzhledem k tomu, že 90% práce (tj. likvidace klíštěte + případných patogenních mikroorganismů) obstarává právě ta „speciální tinktura“ ;-).
Iodisol + menší nožství vaty do přírody běžně nosím, případné klíště nejdřív „utopím“ s pomocí špetky vaty silně napuštěné Iodisolem / JOXem a s pomocí dalšího kousku vaty (na sirce) jemně odstraním. Na postižené místo opět přiložím vatu s desinfekcí – a udržuju ji „mokrou“ cca 10 minut.
Co se týče pinzety = IMHO je to blbost, nepoužívám ji. Roshodně s ní člověk nemá takový cit, aby si klíště „nevymačkal“ do rány, či nepřetrhl vejpůl :-|, – ty vatové tyčinky jsou rozumnější.
Závěr … nápad to není špatný, ale podobný set pořídíte do 100 Kč, tedy přežijete li absenci koloidního stříbra ;-)))
zdar
Honza
http://www.anamneza.cz/moduly/lek.php3?id=2923
v Severní americe se taky očkuje proti borelioze, ale problem je v tom, ze se tam vyskytuje jina verze toho boreliozniho parchanta a na tu evropskou verzi americke ockovani neucinkuje…
http://www.vakciny.net nebo tak neco, tam to pisou
Pinzetou jen vymačkáte obsah potvory do rány!
Optimální je „tužka na klíšťata“, kterou mají v potřebách pro psy – jde o držátko, z něhož se vysouvá očko ze silonu, kteréžto se nasadí na potvoru co nejblíže kůži, a svým sevřením tak nejenom nevymačkává hnus, ale umožňuje relativně dokonalé vytažení potvory- mnohokrát vyzkoušeno na Maxovi i na mě!
Pinzeta je najlepší spôsob, ako to zbabrať!!!
Robím to takto: Vezmem kus vaty, dám na nu nejakú masť či krém. Čo je poruke, napríklad opaľovací. Priložím zľahka na kliešťa a potom už stačí len pár krúživých pohybov. Opäť len zľahka. Niekde som počul, že treba točiť proti smeru hodinových ručičiek. Neviem, či je to dôležité, ale robím to zo zvyku tak.
Díky všem za komentáře. Vůbec jsem třeba netušil že jsou na klíšťata nějaké speciální „tužky“ jak tu psal P.K. Pěkná instruktáž je k nim třeba tady: http://perso.wanadoo.fr/h3d/photo_album.htm. Každodádně já většinou použiji pinzetu protože já mám ve svém Victorinoxu po ruce. Souhlasím s tím že pinzeta nemusí být nejvhodnějším prostředkem a lze s ní klíště pěkně „vymačkat“. Nicméně pokud si zvyknete a děláte to s citem tak tomu tak být nemusí. Je to samozřejmě riziko. Stejně tak může být dle mého náchylná ta „tužka“ na to aby to klíště člověk utrhnul. Vše je prostě o citu. Také ty mýty o točení apod. Ono je to vůbec otázkou co je za nejvhodnější pohyb při vytahování klíštěte. Já se osobně více přikláním k opatrnému viklání. Ze začátku jsem k tomu přistupoval s nědůvěrou, říkal jsem si že takhle ho na 100% utrhnu ale byl jsem docela překvapen. Chce to cit a trpělivost. On sosák klíštěte (např. zde: http://www.cas.cz/ziva/vystavy/popup.php?obr=0023b.bmp_t.jpg&path=0212fw) nemá žádnou šroubovici aby bylo třeba s ním točit. Když se na ten jeho „nástroj“ podívám tak mi přijde to viklání logičtější. Jo a klíšťata zásadně „netopím“ žádnými krémy a oleji. Proč taky? Leda tak aby se začalo dusit a „vyzvracelo“ vám všechno svinstvo do místa vniku. Cena popisovaného přípravku je pro každého subjektivní. Každopádně asi to nebude jen ekvivalent obyčejného jodisolu, to by okolo toho nebylo takov slávy a patentů. Samozřejmě to nepřeceňuji a i obyčejný jodisol udělá hodně dobré služby.
OK, myslím že se se nakonec celkem shodnem:
– s mechanickými „vytahovátky“ klíšťat (pinzety, tužky) opatrně!
– „utopení“ klíštěte v ostré jódové dezinfekci (navíc na lihové bázi tj. narušující povrch buňěk & likvidující vše „zlé a živé“ okolo, jak v ráně tak i i těle roztoče) myslím ničemu nevadí.
– jemné „vyviklání“ mrtvé potvory (nasáklé Jodem) je ideální (např. vatičkou na sirce) … včetně následné likvidace té bestie (ideální je oheň – viz druhá strana té sirky, – cca 1000°C lokálně) ]:->
– Následná důkladná dezinfekce ranky je nutná
– Ošetření ranky -> v případě zájmu (např. Propolis tinct./ Florsalmin tinct.)
BTW … Klíšťata (+ komáři, ovádi, a další krvežíznivci) prý nemají rádi jeden „smradlavý“ vitamín ze skupiny „B“ … takže B-komplex forte jako částečná prevence před vstpem do „přírody“ vůbec není špatný. O pořádném oblečení a botách nemluvě 😉
Toť vše & hodně štěstí všem. H.
S tím Bčkem je to správná připomínka. To ti mrchy opravdu nemají rádi. Obecně se doporučuje brát ho v takových případech třikrát denně jeden. Tělu to nijak neškodí, přebytečný vitamín totiž tělo samo vyloučí a na klíšťata to prý pomáhá. Bohužel jsem to zatím netestoval v delším období (s a bez vitamínu B), abych mohl potvrdit rozdíl.
pred zatopením ramien Dunaja priehradou v Gabčíkove,sme sa vybrali na vandr do týchto kúzelných ramien.Samozrejme sme sa obávali komárov a tak sme už týždeň predtým ládovali B-komplex do seba v snahe vytvoriť zo seba chodiaci repelent.Smrdeli sme B-komplexom tak,že sa od nás vo vlaku odťahovali ludia a hrozilo vylúčenie z verejnej dopravy.Len tie svine komári asi nemajú nos,alebo je im smrad z B-komplexu sympatický,pretože sa na nás vrhali s doposial nevídanou vášňou a nemať zo sebou aj repelenty,tak by sme museli odtiaľ utiecť.Tak že -B-komplex na komárov nefunguje.
ja mám opačnú skúsenosť ako b.t. každú nedeľu sa zdržiavam v oblasti hojne
zásobenej komármi a kliešťami – blízko je morava a mŕtve ramená a les. pokiaľ
by som si nedal b kompex forte, tak by som bol obsypaný komármi a určite by
sa našiel aj nejaký pricucnutý kiešť. takto, hlavne pri ich prílišnom premnožení,
sa to dá vydržať a hlavne komáre nie sú tak „vlezlé“. sem tam nejaký zabzučí
okolo uší, ale sa to dá vydržať ako keď by som ho v sebe nemal. mám to
odskúšané aj v záhrade, keď ho nemám. to sa odtiaľ musí utiecť.
samozrejmosťou je ale aj mať oblečenie z husto tkanej látky a mať zakrytú čo
najväčšiu časť tela. pozor na ten b komplex, všetkého veľa škodí. pri častom
užívaní by tiež mohli nastať u citlivých ľudí neželané problémy. viacej by snáď
povedali lekári čo to urobí s pečeňou a inými orgánmi.
prajem pekné počasie pri potulkách prírodou a čo najmenej týchto malých
potvoriek.
No vida, funguje! No tak že by to Borek kombinoval s nějakou hruškovicou, nebo snad nivnickou borovičkou a ono se to pak minulo účinkem? 🙂
ale smrad z B-éčka je naozaj sila.Dodnes si všetci účastníci toho vandru spomíname,ako sme sa smiali kámošovi,že má akési „posraté „tričko.Ale zistili sme potom,že ked sa v noci otočil na chrbát,tak rozmačkal na sebe asi 300 nacucaných komárov (bolo velmi horúco v noci a nedalo sa spať v zapnutom spacáku) a to „posraté“ sú krvavé škvrny.No a nechcite vedieť,ako nám smrdel moč a akú mal farbu.To bolo na okamžitú hospitalizáciu.
Nesouhlasím, používal jsem B-komplex po dva roky, přesto jsem klíště několikrát chytil. A to jsem ještě navíc podporoval repelenty. Nikdo nemůže odpovědně říct, co skutečně stoprocentně pomůže. Jsou jedinci, kteří nepoužívají vůbec nic a přesto klíšťata nechytí . Je především potřeba volit vhodné oblečení, důkladně se po příchodu domů prohlédnout a pokud je klíště přisáté, co nejrychleji ho odstranit. Jodová tinktura je zřejmě nejlepší řešení, ty Juwim gely a Ixodermy jsou nehoráznou zlodějinou ! Nejhorší je odstranění malého klíštěte, čím menší, tím horší. To se bez jemné chirurgické pinzety málo kdy obejde a často se stává, že v ráně zůstane část hlavičky, kterou je nutnou dostat ven injekční jehlou. Tak nějak to vidím já po šedesátiletém chození do lesa a k řece. No a že se nedaří najít ani po tak dlouhé době vakcínu či jinou ochranu proti borilióze je ostudou vědců.
Ja pouzivam takovou tu propisku s ockem, jak uz nekdo prede mnou zminil. Je fajn, kliste s ni jde krasne vytahnout. V navodu doporucuji s klistetem kroutit, je jedno na kterou stranu. Jeste posilam link na stranky vyrobce: http://www.tickremover.com/
Mám dlouholetou zkušenost s obyčejným jodovým perem.
Jod se vstřebává a působí do hloubky… Za pár kaček :o)
Ja osobne jsem Antisept dostala(nechtelo se mi ho za ty prachy kupovat)uz loni a letos jsem si ho uz koupila sama. I kdyz nejsem zadny odbornik, tak musím říct že je to kvalitní výrobek. Hlavně gel, který je nezbytnou součástí,protože je skvělí na různa malá zranění a popaleniny. Vždy se mi vše rychleji zahojí.
tohle je nejspis z aktualne.cz
Doktor Polanecký doporučuje:
„Klíště musíme odstranit pinzetou. Nesaháme na něj. Na jeho povrchu jsou totiž borrelie a těmi se můžeme nakazit. Vyndané klíště je nejlepší spláchnout v umyvadle, ale v žádném případě ho nespalovat. Může totiž prasknout, vznikne aerosol a jím se můžeme také nakazit,“ uzavřel.
.. souhlasím, že jodová tinktura v tomto podání jistě velmi pomáhá, ale přípravek Antisept juwim-gel se mi zdá neskutečně drahý a předpokládám, že stejnou funkci Vám splní i jodová tinktura, která se za pár korun prodává také v lékárnách a mám ji již několikrát vyzkoušenou … pohybujeme se dost v přírodě v okolí rybníku a prozatím musím zaťukat vždy fungovala a rána po klíštěti se nikdy nezanítila ani nebyl jiný problém … ale rozhodnutí je na každém ..
Jód (jodové pero) používám při odstranění klíštěte u syna již 6 let. O prázdninách jich chytne asi 7 a vždy je odstraňuji za pomoci jodové desinfekce. Musím zaklepat, ale zatím žádná choroba nebyla. Účinné budou asi všechny preparáty na jodovém základě, otázkou je cena a na to již farmaceutické firmy přišly.
Ahoj lidi.Četla jsem dnes komentáře a hlavně ten o Béčku.Klíštˇata ho rádi nemaj,ale komáři ano.Takže s Béčkem proti komárům to nejde.
Známá, jež je zdravotnice dětského tábora se mě zeptala, co je to za ten nový zázračný všelék proti klíšťatům a nemocem jimi předášeným-Antisept-juwimgel.Mám tu čest být stavu lékařského a též velmi často v přírodě atakován těmi krvelačnými mrňousy.Začal jsme se trochu zajímat, a zde je můj závěr:Antisept JuwimGel vyrábí firma Juwital s.r.o.
Složka Antisept je koncentrovaný roztok Iodu(to samé jako Jod Tinktura v perku), Juwimgel je regenereční gel na kůži…TAkže celý zázrak je v jodové tinktuře , kterou můžeme pořídit za řádově nižší cenu v Jodovém perku.Riziko nákazy stoupá s dobou přisátí potencionelně infekčního klíštěte. Žádný přípravek výše zmíněný nezabrání přenosu viru, bakterií.Klíště tedy co nejdříve utopit-prodezinfikovat – v roztoku jodu a neprodleně šetrně odtsranit.Poté ránu desinfikovat běžným desinfekčním prostředkem, který vždy v sobě obsahuje dostatečně účinné látky k zlikvidování dostupných(na ráně, v blízké vzdálenosti ve tkáni) choroboplodných zárodků. Jediná a jasná prevence kl.encefalitidy je pak očkování.
ANTISEPT JUWIMGEL
Vážení, dovolili jsme si vstoupit do Vašeho diskusního klubu.
Hlavním důvodem, který nás vyprovokoval k účasti v diskusi jsou některé rozdílné názory a zkušenosti s naším výrobkem Antisept Juwimgel, jehož jsme tvůrci i výrobci. Některé zde uvedené příspěvky jsou správné, některé vypadají zasvěceně až jasnozřivě, přesto jsou z našeho pohledu evidentně mylné nebo zavádějící. Proto se pokusíme prezentovat i náš názor.
Antisept Juwimgel je dvousložkový set
skládající se z 1) roztoku Antisept a 2) gelu – Juwimgel.
1) Antisept, jako první součást setu, není Lugolův roztok,
ani jodová tinktura, ani jodisol. Je samozřejmě pravda, že vlastnosti jodu, který používáme jako hlavní antiseptickou složku, byly objeveny již r. 1829 francouzským vědcem J.G.A. Lugolem, který první přišel na to, že jod zabíjí bakterie i prvoky, ale minimálně poškozuje eukaryontní buňky makroorganismů (buňky našeho těla) – později se přišlo na to, že jod má i virocidní účinek (zabíjí i viry). Původní Lugolův roztok je vodný roztok jodidu draselného (viz Encyklopedia Britanica) a klíštěti v kratší době expozice prakticky neublíží. Lépe již působí lihový roztok (jodová tinktura), ale při běžných zkouškách (možno jednoduše zkusit -10 klíšťat ponořit na 1 min do této tinktury a do Antiseptu) uvidíte sami rozdíl v počtu přežitých klíšťat.
Antisept je koncipován tak, aby zničil i potenciálně přítomné flaviviry (viry meningoencefalitidy),které jsou ve slinných žlázách infikovaného klíštěte a jsou eterosenzitivní (přítomnost eteru zvyšuje antiseptickou účinnost jodu vůči těmto virům).
Průnikovost preparátu do tkání parazita i makroorganismu byla dlouho zkoušena a optimálního sesazení pro tyto účely bylo dosaženo až s pomocí detergentů.
Klíště je nesmírně dobře vybaveno svojí dlouhodobou evoluční zkušeností v roli parazita (umí zavřít vstupy dýchacích tracheí (kapilární trubičky) a charakter pokožky nemění své základní vlastnosti ani při 360ti násobném zvětšení povrchu (při max. nasátí). Klíště tak snadno neutopíte. Jsme proto znepokojeni, když
z „odborných kruhů“ se nám dostává
poučení, že stačí (dosaďte si z diskusí) klíště „jakýmkoliv zmiňovaným způsobem odstranit a pak trochu vydesinfikovat“.
Otázka vyjmutí klíštěte je často diskutované téma, ale lze jej zjednodušit. Pokud je respektován návod při použití Antiseptu (1 min. působit na parazita roztokem Antiseptu a 1 hodinu ponechat klíště ještě v místě přichycení), aby se celé prosytilo a tím zneškodnilo veškeré potenciálně přítomné infekční jednotky, které mohou být v orgánech jeho těla. Teprve po uplynutí této doby je mrtvé a „sterilní“ klíště možno bez obav, že dojde k přenosu infekce libovolným způsobem odstranit.
Mrtvé klíště ztratí turgor (napětí) v hypostomu (sací ústrojí klíštěte), a proto lze snadněji vyjmout. Součástí letošní verze výrobku je i speciální plastová pinzeta, která je na jedné straně zakončena „lžičkou se zářezem“. Tato úprava pinzety umožňuje bez problémů, ať již „vypáčením“ nebo mírnou torzí (pootáčením), klíště bezpečně odstranit. Je opravdu jedno kterým směrem, protože háčky na hypostomu klíštěte skutečně nesledují ani pravotočivé ani levotočivé uskupení.
Co se ale může stát, že zejména u larev a nymf může dojít k utržení hlavičky klíštěte. V případě použití Antiseptu doporučujeme hlavičku přesterilizovat Antiseptem a místo vpichu opakovaně potírat druhou složkou setu.
2)Juwimgelem , který kromě jiného obsahuje koloidní
stříbro, které zajišťuje rychlé zhojení v antiseptické
cloně tohoto gelu. Takže do dvou dnů sterilní hlavičku
klíštěte odloupneme současně se stroupkem vzniklým
nad rankou. Partikule koloidního stříbra
na základě našich dostupných informacíe z
elektronmikroskopické dokumentace víme, že tyto
partikule jsou rozebírány imunokompetentními
buňkami obranného systému ( – určitý typ bílých
krvinek) spolu s infekčními jednotkami ( antigeny)
a tím pomáhají zabránit diseminaci (zavlečení) infekce
do jiných částí těla. Zejména pak u borelióz v druhých
a třetích stádiích onemocnění mohou zapříčinit další
fáze klinického projevu onemocnění.
Na závěr je třeba říci, že proti encefalitidě není
záhodno podceňovat očkování (které je skutečně
účinné). V tomto případě však očkovaný jedinec není
samozřejmě automaticky chráněn též proti borelióze (jak
se pár lidí mylně domnívá).
Borelióza se vyskytuje 6x až 10x častěji než
encefalitida.(V příznivých letech pro klíšťata, hlodavce a
hmyzožravce dosahují čísla výskytu tohoto onemocnění
na území Č.R až přes 6000 případů). Účinná lidská
vakcína proti boreliím na území střední Evropy není k
prozatím k dispozici.
Ten kdo „kalvárii“obtížné diagnostiky,
popřípadě podstoupil dlouhotrvající a náročnou léčbu,
dnes dobře ví, že se vyplatí po výletě nebo i procházce
v parku pořádně prohlédnout a ošetřit i podezřelé vpichy
neznámého původu.
Encefalitidu i boreliózu jsou schopny přenášet larvy i
nymfy zmiňovaných klíšťat i když raději vyhledávají malé
hlodavce a hmyzožravce. Pro nasátí potřebují na člověku
daleko méně času než dospělé klíště a jsou schopny již po
několika hodinách se z povrchu kůže odpoutat, takže
nedojde ani zaregistrování takového kontakt a jsou proto
v podezření z přenosu daleko více než ostatní krevsající
hmyz, který z přenosu nelze vyloučit.
Nebylo však prokázáno, že by se v orgánech těchto
hmyzích druhů zmiňované flaviviry a borrelie
pomnožovaly.
A na úplný závěr, ani Antisept Juwimgel (i když jsme za něj dostali cenu BLF – nadace prince Charlese ve Velké Británii) není samospasitelný, ale dle našich několikaletých zkušeností je to zatím (ani systém účinných repelentů nelze podceňovat ) to nejlepší, jak sebe i svoji rodinu včetně svých domácích zvířátek ochránit před tímto nebezpečím.
M. Koukal (Vývoj a výzkum – Juwital s.r.o.)
P.S.
Poznámka firmy Juwital s.r.o.
RNDr. Miroslav Koukal CSc., pracuje pro naší firmu již řadu let. Jeho původní specializace byla entomologie,
později (25 let) pracoval jako virolog a mikrobiolog na několika pracovištích.
Beru B komplex, stříkám se pokaždé když vlezu do své zahrady, a klíšťata mi nedají pokoj. Nevidím nic a na jednou objevím přisáté úplně malé klíště. Mám už druhým rokem Boreliózu.Hltám všechny zprávy o klíšťatech. Děkuji Juwitalu že už něco takového vymyslel. Snad se přestanu bát přírody.
Použila jsem juwim na svou téměř dvouletou dceru, měla klíště v třísle. Držet minutu lahvičku s roztokem na klíštěti je u malého dítěte dost kaskadérský kousek, který skončil rozlitým přípravkem po celé koupelně, druhý pokus jsme aplikovali už jen vatovým tamponem, dle alternativy v návodu, po hodině klíště pinzetou vyndali, ale tedy tím klasickým koncem, ten druhý mě nenapadlo použít, klíště jsem samozřejmě rozmáčkla. Drželo se stále jak přikované. A moje dcera si pak stěžovala dva dny že jí ranka bolí, udělal se jít tam asi 2x2cm strup, který jí postupně už týden mokvá, teď se začal loupat. Mažeme tím zázračným druhým gelem, ale celkový pocit z přípravku mám smíšený. Opravdu nevím, jak roztok použít na klíště, aniž bych nepopálila kůži dítěte. Možná pro psa a dospělého to je dobré, ale pro malé děti to nedoporučuji.
Téma měsíce: Za sněhem do Skicircus Saalbach
Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn: lyžování a freeride snů v obří lyžařské areně v srdci Alp
FIS Alpine World Ski Championships Saalbach 2025: jedinečná podívaná na MS v alpském lyžování v Salcbursku
Zimní dovolená ve Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn: Zábava pro celou rodinu
Rady k vybavení
V suchu i za deště. Správná impregnace pohorek
Nejlepší trekové boty a pohorky 2024: výběr testerů Světa outdooru
Jak vybrat nepromokavou bundu?
Knižní tipy
Snow Film Fest 2024: adrenalin, humor, i dojetí na plátnech kin
E-BOOK 1. POMOC NA HORÁCH: zdarma ke stažení
Zajímavé vybavení
Forclaz nafukovací karimatka MT900
Izolující karimatka (R 5,4) vážící 630 g s hloubkou 9cm
Forclaz stan tarp MT900
Hybrid stanu a tarpu pro dva (1,3 kg) za 4499 Kč
Forclaz trekový stan MT900
Váha 1,3 kg, polosamonosná konstrukce s 1 apsidou
ORTLIEB Duffle RG
Vodotěsná cestovní brašna se systémem popruhů na záda. Různé barvy, objem 49 – 89 litrů.
Zajímavé túry
Arizona Trail
Velký Choč s výhledem na čtyři národní parky Slovenska
Hayduke trail: kaňony a pouštěmi na jihozápadě USA
Další zajímavosti
Barefoot obuv: Do přírody i na horské výšlapy
Decathlon: jak správně pečovat o stan, karimatku a spací pytel
WARMPEACE: život mezi spacáky