Severní stěna Annapurny, autor: Wolfgang Beyer Hora je další z osmitisícových vrcholů, které leží čistě v Nepálu a „nedělí se“ o ni s žádným státem. Annapurna (její jméno v překladu znamená „bohyně sklizně) je hora ležící v pohoří Himaláje a Dhaulagiri je od ní vzdálena jen 34 kilometrů. Oba masívy (Annapurna a Dhaulagiri) rozděluje řeka Kali Gandaki. Výškou 8 091 metrů se řadí na desáté místo žebříčku nejvyšších hor, hned za Nanga Parbat (8 126 m).
Základní údaje
Stejně jako Dhaulagiri i Annapurna má více vrcholů. Celkem jich je sedm, které přesahují hranici 7200 metrů. Annapurna I-nejvyšší hlavní vrchol (8 091 m), Annapurna II (7 937 m), Annapurna III (7 555 m), Annapurna IV (7 525 m), Gangapurna (7 455 m), Jižní Annapurna (7 219 m).
Annapurna má tři hlavní vrcholy: západní 8 091 metrů (nejvyšší), střední (8 051 m) a východní (8 016 m).
Hora se stala první vylezenou osmitisícovkou. Původní plán francouzské expedice nebyl zdolat vrchol Annapurny, ale nedaleko vzdálenou Dhaulagiri. Po průzkumu hory a zdravé úvaze se expedice rozhodla změnit své plány a soustředit všechny své síly na Annapurnu. Maurice Herzog a Louis Lachenal byli 3. června 1950 historicky první lidé, nad kterými nebylo ve výšce nad 8 000 metrů nic výše. Výstup realizovali severní stěnou.
Zimní výstup
3. února 1987Jerzy Kukuczka spolu se svým parťákem Arturem Hejzerem vystoupili na vrchol Annapurny.
Výstupové cesty
1950 – prvovýstup severní stěnou
V roce 1970 prostoupili britským pilířem jižní stěny k vrcholu Don Whillans a Dougal Haston.
Španělé objevili novou cestu v levé části severní stěny. Tato trasa se jmenuje španělská.
Dnes nazývaná klasická cesta byla přelezena až v roce 1977. Cesta je vedena střední částí severní stěny. Jelikož se o to zasloužila holandská expedice, je trasa nazývaná holandskou.
Vlevo od holandské cesty vytvořila německá expedice z roku 1980 novou cestu severní stěnou.
V roce 1981 byly uskutečněny hned dva prvovýstupy. O jeden se postarala polská expedice (pravý pilíř jižní stěny) a druhý provedli Japonci středem jižní stěny (tato cesta nebyla nikdy opakována).
Horolezci si dali na tři roky přestávku, co se prvovýstupů týče, ale v roce 1984 byly provedeny opět dva další. Jedním z nich je cesta pravou částí jižní stěny (Španělé) a druhým je cesta přes východní hřeben. Švýcaři Erhard Loretan a Norbert Joos touto trasou přešli všechny tři hlavní vrcholy.
O rok později přijel horu vylézt slavný Reinhold Messner. K výstupu si vybral severozápadní stěnu. Spolu s ním touto cestou vystoupil Hans Kammerlander, který byl jeho partnerem na sedmi osmitisícovkách.
I česká výprava má na Annapurně zapsán prvovýstup. Postarali se o to Jindřich Martiš a Josef Nežerka. Cesta byla uskutečněna levým pilířem v pravé části severozápadní stěny.
V roce 1996 vylezla polská výprava další novou cestou. Trasa vede severním pilířem, který odděluje severní stěnu od severozápadní.
České výstupy
I na této hoře byl Josef Rakoncaj jako první Čech (1988). Na vrchol se dostal přes jižní stěnu anglickým pilířem.
Ve stejném roce se na vrchol podívala také dvojice Jindřich Martiš a Josef Nežerka. Jejich výstup byl jedinečný v tom, že ho uskutečnili jako první, kterým se to povedlo severozápadní stěnou.
V roce 2009 se hora stala osudnou Martinu Minaříkovi, když sestupoval z vrcholu s Elisabeth Revolovou (Francie). Dvojice se rozdělila ve výšce 7 100 metrů. Martin již nebyl schopen postupu a Elisabeth musela prošlapávat cestu sněhem. Když dorazila do vesnice Manang, vrtulník ji musel z důvodu vyčerpání ihned převézt do nemocnice. Tragédii má na svědomí absolutní vyčerpání, které zapříčinil těžký terén, špatné počasí a dlouhý pobyt ve vysoké nadmořské výšce.
V roce 2012 na vrchol vystoupili Radek Jaroš a Honza Trávníček. Pro Radka to byla již 13. osmitisícovka, při výstupu mu omrzly prsty na nohou, nakonec mu dva byly amputovány.
Zajímavosti
Anapurna je nejméně krát slezená osmitisícovka ze všech. Na vrcholu stanulo jen něco kolem 150 lidí.
Při pokusech o výstup ztratilo život skoro 60 lidí, můžou za to hlavně laviny.
Radku Jarošovi na své cestě vylézt všechny vrcholy přesahující 8 000 metrů zatím chybí K2 a právě Annapurna.
Prvními ženami na vrcholu byly Američanky Irene Müllerová a Věra Komárková (původem z Československa). Podařilo se jim to v roce 1978 holandskou cestou v severní stěně. Tento výstupový tým doplňovali ještě šerpové Mingma Tsering a Chewang Ringjing. Druhý výstupový tým ve složení Alison Chadwick-Onyszkiewiczová a Vera Watsonová zemřely při výstupu.
Do roku 1990 byla na Annapurně 66 % úmrtnost v poměru k úspěšným výstupům.
Hans Kammerlander sjel v roce 1996 Mount Everest na lyžích.
Zabiják horolezců
Pokud se budeme dívat na počty horolezců, kteří na osmitisícovkách umřeli, nebude vypadat Annapurna jako ta nejnebezpečnější. V tomto ohledu jsou před ní ještě Everest, K2 a Nanga Parbat, Když vezmete v potaz, že o Everest se již pokoušelo několik tisíc horolezců, není v této statistice tak smrtící. K2 a Nanga Parbat jsou rovněž osudovou horou mnoha horolezců, ale přeci jen každá z těchto hor byla už vylezena více než 280 krát. Annapurnu vylezlo jen něco málo přes 150 lidí. Je tou nejméně krát zdolanou osmitisícovkou. Celková úmrtnost je na této hoře 38 %, což ve světě osmitisícovek nemá obdoby, druhá K2 (23,24%). Můžeme si být téměř jisti, že si v příštích letech jen velmi zřídka přečteme v novinách o úspěšném výstupu na Annapurnu.