Známe je všichni, víme, kde leží, jaké jsou jejich nejvyšší vrcholy a dokonce kolik přesně měří metrů, ale co názvy některých světových pohoří vlastně znamenají?
Alpy
Název nejvýznamnějšího evropského pohoří (Alpes) je pravděpodobně odvozen z latiny, respektive slov “albus“ – bílý nebo „altus“ – vysoký.
Tatry
Nejlogičtější se jeví spojitost s praslovanským slovem „Tritri“, což znamená skály či skalní štíty. Další variantou je možný vztah s keltským slovem „tamtra“ (hnědý, tmavý). První písemná zmínka však nasvědčuje spíše spojitosti s první možností, když Boleslav II. zmiňuje velikost českého knížectví až po „Tritri montes“.
Dolomity
Spadají členěním sice pod Alpy, ale pro jejich velkou oblíbenost jsem je „vytáhl“ zvlášť. Pokud se jen trochu zamyslíte, anebo vzpomenete na dovolenou v Dolomitech, tak vám musí být kořeny pojmenování jasné. Dolomit je druh vápence, ze kterého jsou místní skály složeny.
Paradoxem je, že název tohoto minerálu i pojmenování pohoří jsou provázané. Důvodem je, že tento minerál byl objeven a popsán právě v dnešních Dolomitech, a to francouzským mineralogem, kterým byl Deodatu de Dolomieu.
Kavkaz
Tady je možností více, především vývoj slova „Kavkaz“ má bohatě popsanou historii. Pojmenování, které se nejvíce blíží dnešní formě, je „Kauk-Ase“, což znamená hory národa Asů.
Himálaj
Název pochází ze sanskrtských slov „hima“ (sníh) a „Taja“ (obydlí). Vykládá se jako Domov sněhu.
Karákóram
Pojmenování pochází z turkických jazyků a znamená „černý štěrk“ nebo „černé kamení“. Poprvé bylo názvu užito obchodníky, kteří procházeli sedlem „Karakoram Pass“ (na tehdejší indicko-čínské hranici) za účelem obchodu.
Ťan-šan
Toto 2800 kilometrů dlouhé pohoří znamená v čínštině „Nebeské hory“.
Altaj
V turkických a mongolských jazycích znamená slovo „altai“ zlaté hory.
Hindúkuš
Ještě než se dostaneme k dnešnímu názvu, je pro zajímavost dobré zmínit, že tuto horskou oblast dobyl v roce 339 př. n. l. Alexandr Veliký a dal jí název „Kaukasos Indikos“, tedy „ Indický Kavkaz“. Dnešní název Hindúkuš má znamenat také „Indické hory“ („hindu“- Indické, „kuš“ – hory).
Andy
Nejvíce odborníků se ztotožňuje s tvrzením, že název pochází z kečuánštiny, respektive slova „anti“, které znamená „vysoký hřeben“. Dalším tvrzením je původ slova ve spojitosti s Inky a jednou ze čtyř jejich oblastí „Anti Suyu“.