Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Allgäuské Alpy: majestátní štíty a rozkvetlé alpské louky na pomezí Rakouska a Německa
17. 9. 2020
Ivo Petr
Treky, výstupy na vrcholy a feraty v zelenkavých Allgäuských Alpách na pomezí rakouských a bavorských Alp.
Allgäuské Alpy jsou jedním z nejzajímavějších pohoří Severních vápencových Alp. Fantastický labyrint zelených a bílých hor se předvádí v celé své marnotratné kráse úchvatných štítů a dolin. Jako jedny z mála vápencových hor tvoří dlouhý souvislý hřeben, z něhož vyrůstají úžasně formované štíty. Mnohé z nich jsou přístupné po fantastických zajištěných cestách.
Pohoří se rozkládá na území Rakouska (Voralberg) a Německa (Allgäu). Vymezení pohoří na rakouské straně je jednoduché – dlouhou jižní hranici tvoří údolí Lechtal a částečně tok potoka Bregenzer Ache, na severovýchodě je dělí od Bavorských Předalp tok Lechu. Pokud spojíme svůj pobyt v Lechtálských Alpách s výstupy na některý z nádherných vrcholů Allgäuských Alp, dostaneme tak fantastickou horskou dovolenou prvního řádu.
Pohoří je rozděleno na skoro 15 skupin, např. Hornbachkette (Grosser Krottenkopf 2 657 m, nejvyšší vrchol pohoří), Hochvogelgruppe v hlavním hřebeni se snad nejkrásnějším vrcholem pohoří Hochvogel (2 593 m), Rappenalpen, Hochlicht a mnoho dalších. Zcela na severu území to je pak ještě malá svérázná skupina Tannheimer Berge (Schlicke, 2 059 m) u městečka Reutte.
Překrásné zajištěné cesty Jubiläumsweg a Heilbronner Weg zpřístupňují takřka celý hřeben Allgäuských Alp. Nejedná se o klasický „klettersteig“, ale o skutečnou dálkovou cestu, která je jen na nejobtížnějších úsecích zajištěna. Protože cesty jsou dílem německých horských spolků, vede jejich průběh jak po rakouské straně, tak územím Německa.
Přechod po obou cestách a spojovacím úsekem mezi nimi je náročným podnikem, na který si mohou troufnout jen zkušení turisté. Vzhledem k nedostatku vhodných míst pro táboření je nutné využít pohostinnosti horských chat. Jištěné úseky vyžadují na mnoha místech značnou koncentraci a jistý krok.
Nejlepší výstupy nad údolím Lechtal
Území Lechtálského údolí patřilo v minulosti mezi nejopuštěnější místa Rakouska. Velice špatný přístup do doliny sevřené mezi dvěma horskými masívy se podepsal na odloučenosti mnoha horských vesnic.
Tvarově nejkrásnější vrchol a symbol zelenkavých Allgäuských Alp Hochvogel leží na německo-rakouské hranici a svou pravidelnou skalnatou pyramidou tvoří úžasnou kulisu malebné obci Hinterhornbach v opuštěném a romantickém údolí Hornbachtal.
Hochvogel vděčí svému názvu siluetě vzpínajícího se ptáka připraveného k letu. Vzhledem k jeho poloze bokem od hlavního hřebene Allgäuských Alp je dokonale viditelný z mnoha jiných štítů a při pohledu z dáli (např. od Bodamského jezera) trčí k obloze jako obrovský hrot a působí dojmem nejvyššího štítu pohoří, přestože je až 13. v pořadí.
Vrchol Hochvogel je přístupný po dvou cestách. Zatímco varianta od sedla Balkenscharte je klasickou, ale poněkud zdlouhavou horskou túrou, výstup od Hinterhornbachu je zajímavější, ale náročnější cestou, kde se tu a tam setkáme se zajištěnými úseky (max. I. stupeň UIAA) a je tak určen spíše zkušenějším turistům. Celkově však obtížné převýšení 1 500 m!
Výstup na nejvyšší vrchol zelených Allgäuerských Alp – Grosser Krottenkopf (2657 m) je většinou dvoudenním trekem a jde podniknout jak z rakouské, tak z německé strany. Vrchol spadá k severu do kotle Ofnekar neobyčejně impozantními skalnatými srázy o výšce 500 m.
Dosažení nejvyššího vrcholu Allgäuerských Alp je technicky jednoduché, ale velmi dlouhé a sotva zvládnutelné v rámci jednoho dne. Nocleh je možný na jediné chatě v této časti hor – Hermann von Barth Hütte. Ve vrcholových partiích pozor na zvětralé a nestabilní skály.
Štíty nad údolím Kleinwarsertal
Na naší cestě přes rakouské Alpy jsme se dostali do velmi zvláštního místa. Přestože jsme stále na území Rakouska, do údolí Kleinwarsertal se z Rakouska nedostaneme. Jediná přístupová cesta totiž vede pouze z německé strany! Od ostatních rakouských obcí a údolí je toto území zcela uzavřeno vysokou podkovou hor Allgäuských Alp a Bregenzského lesa.
Skalnatá dominanta vrcholu Widderstein uzavírá na jihu údolí Kleinwalsertal, které je tak díky ostatním vysokým horám v okolí štítu zcela odříznuto od zbytku Rakouska. Krátký a mezi turisty populární výstup vede od jihu ze silničního sedla Hochtannberg, kam hora spadá ve vrcholových partiích svou skalnatou korunou, ale větší část masívu náleží strmým alpským loukám. Díky této nevšední podobě patří vrchol k jedněm z nejzajímavějších ve Vorarlbergu. Nenáročný výstup zabere cca 2 hod. Pojďme však pod horu z jiné strany, právě z již vzpomínaného údolí Kleinwalsertal.
Hoher Ifen je dva kilometry dlouhá skalnatá zeď nad údolím Kleinwalsertal v Allgäuských Alpách, jejíž střechu tvoří zajímavá náhorní planina Gottesacker Plateau. Tedy útvar, který je v rámci rakouských Alp zcela jedinečný.
Tento zcela originální horský masív vlastně není vrcholem v pravém významu toho slova. Je to jakási obrovská střecha, z které vyrůstá několik samostatných štítů. Celá „deska“ je ohraničena třemi, několik kilometrů dlouhými stěnami.
Prostor náhorní plošiny Gottesacker Plateau je největším místem s výskytem krasových jevů ve Východních Alpách a je to jedno z nejpodivnějších míst v Alpách vůbec. O síle přírody svědčí neobvyklý vzhled planiny, která ze všeho nejvíce připomíná vzbouřené kamenné moře.
Höfats je jednou z nejkrásnějších hor Allgäuských Alp. Neobyčejně strmý travnatý zub kraluje především nad dolinou Gerstraubental, kde je nepřehlédnutelnou dominantou (při pohledu od jihu, např. při putování hřebenem Betterdrucken, budeme mít pocit, že se jedná o kulisu z nějakého hodně fantasy filmu). Travnatá pyramida Höfats patří k nejpopulárnějším horským cílům v blízkosti světoznámého střediska Oberstdorf v Allgäuských Alpách v Bavorsku.
Vrchol Biberkopf je nejjižnějším německým vrcholem a je mimo svého atraktivního vzhledu pověstný dokonalým rozhledem.
Biberkopf je vizuálně zcela unikátním vrcholem. Při pohledu na jeho dokonalou ostrou siluetu se ani nechce věřit, že špičky této vznosné hory lze dosáhnout jinak než za pomoci horolezecké techniky. Přesto se jedná o relativně snadno dostupný vrchol Allgäuských Alp.