Adršpach, Teplické skály a Broumovsko s dětmi

Adršpach, Teplické skály a Broumovsko s dětmi

Pískovcová skalní města jsou ve světě raritou a můžeme na tuto unikátní krajinu být náležitě hrdí. V Česku je oblastí pískovcových skal několik. K nejznámějším a nejnavštěvovanějším patří Adršpach, své kouzlo mají i Teplické skály a Broumovské stěny. Přinášíme tipy na výlety na Broumovsku nejen s dětmi.

Vlčí roklí z Teplických skal do Adršpachu

Pětikilometrová procházka podél Skalního potoka Vlčí roklí, která propojuje skalní města Adršpach a Teplické skalní město. Průchozí je v obou směrech, výhodou je také možnost využít na cestu zpátky vlak, vlakové zastávky jsou přímo u obou vstupů do skal. Stezka vede krásnými lesy, kolem úžasných pískovcových věží, po chodníčcích nad podmáčenými mokřady porostlými šťavnatým mechem i kolem jezírka a vodopádů. Na cestě čekají četné výstupy a sestupy po schodech, nejde tedy o úplně snadnou procházku.

Vstupenka je společná pro Teplické i Adršpašské skalní město. Z toho Teplického však na této cestě vlastně nic neuvidíte a vyplatí se proto vrátit se sem ještě extra. V Adršpachu projdete zhruba polovinu tříkilometrového prohlídkového okruhu, ale pokud vám zbydou síly, můžete si ho projít celý, i když část okruhu půjdete dvakrát.  

Adršpach

Pískovcové skalní věže v Adršpachu jsou vskutku impozantní. Pěšina úzkou skalní průrvou mezi několik desítek metrů vysokými pískovcovými obry budí respekt. V druhé polovině prohlídkového okruhu si pak užijeme výhledy na skalní věže i pěkně z dálky/výšky. Velkou výhodou Adršpašských skal je kratičký, avšak velmi atraktivní okruh s pouhými 3 kilometry (první část sjízdná i pro kočárky, v druhé části čekají četné schody), vstup přímo od parkoviště, občerstvení hned u vchodu/východu…

Adršpach má však jednu zásadní stinnou stránku – strašně, ale opravdu strašně moc lidí. Bohužel se navíc řada rodinných skupin a zájezdů Poláků neumí chovat, huláká apod. Palčivý problém s přetížením turisty se letos snaží řešit omezením kapacity a zabránit tak přeplnění skal, každou hodinu se do skal dostane maximálně 400 lidí. Motivují návštěvníky ke koupi online vstupenek předem výrazně příznivější cenou, než poté na místě. Rezervace je možné provést na www.adrspasskeskaly.cz. Já ve skalním městě byla loni ještě před zavedením rezervací, vyplatilo se přijít až po 4 hodině odpolední (nebo možná i časně ráno – otvírají v 8, ale toho já nejsem schopná :D)

Unikátní krajinou pískovcových skalních měst na Broumovsku jde projít také bezmála 100 km dlouhým trekem. Trasu a mapu přechodu přes Adršpach, Teplické skály a Broumovské stěny, najdeš zde.

Adršpach
Adršpach

Teplické skalní město

Může se to zdát k nevíře, ale opravdu to není to samé, co Adršpach. Teplické skály jsou zase trochu jiné, takové divočejší a mně se líbily snad ještě víc. Početné davy odrazuje od prohlídky Teplických skal celkem dlouhý přístup – skoro 2 kilometry do kopce, které zaberou v dítětem cca hodinu. Po cestě je odbočka na vyhlídku se zříceninou hradu Střmen, vede však po několika stech schodech a závěrečný vzdušný žebřík za mě není vhodný pro děti.

Samotný okruh kolem skal má pak další zhruba 2 kilometry, ale časově si na něj vyhraďte klidně dvě hodiny, je tam celkem dost stoupání a hodně míst k prozkoumávání (a hlavně – jedno velké pískoviště!). Ze začátku se podobně jako v Adršpachu prodíráte labyrintem uzoučkých kaňonů mezi vysokými skalními věžemi. Postupně se ale dostáváme do prosluněného volnějšího prostranství, prohlédneme si skalní kazatelnu a kocháme se souvislou stěnou pískovcových věží.

Teplické skály na Broumovsku
Teplické skály na Broumovsku

Jiráskovy skály alias Bišík

Osada Skály u zámečku Bischofstein leží na konci velmi krkolomné silničky, krom dvou restaurací a pár penzionů je tu skutečný konec světa. Jiráskovy skály působí v porovnání s monumentálností Adršpachu nebo Teplických skal komorním dojmem. Je tu však úžasný klid a lesy plné borůvek. Projít si tu můžete dva krátké okruhy – ke zřícenině hradu Skály a kolem Černého jezírka. Děti však nadchne veliké hřiště u zámečku, rodiče si tu můžou posedět u občerstvení… No zkrátka ideální odpočinkový den 😊

Okruh Broumovskými stěnami

Víc než deset kilometrů dlouhý hřeben Broumovských stěn tvoří ostrou hradbu mezi městy Police nad Metují a Broumov. Přes celý hřeben vede pěkná členitá hřebenovka, s dětmi ale nepřipadá moc v úvahu. Výletních cílů se tu skýtá mnoho, my zvolili krátký okruh s několika pěknými vyhlídkami a možností občerstvení v turistické chatě Hvězda. Z parkoviště v Hlavňově (u rybníka) jsme zamířili na hřeben poměrně náročnou stezkou Kovářovou roklí přes pískovcové balvany, skalní soutěsky a jeskyní Kovárna. U chaty Hvězda houstne turistický ruch, až sem se dá dojet autem. Středobodem zájmu je tu poutní barokní kaple Panny Marie Sněžné postavená v 18. století na půdorysu pěticípé hvězdy z pískovcových bloků. Po hřebeni Broumovských stěn si užíváme panoramata skal z vyhlídek Skalní divadlo a Supí hnízdo a proplétáme se kolem mnoha menších pískovcových skalek a útvarů. Dolů z hřebene se vydáváme Pánovou cestou a závěrečné metry doslova utíkáme před bouřkou.

Vyhlídka Supí hnízdo, Broumovské stěny
Vyhlídka Supí hnízdo, Broumovské stěny

Co dál na Broumovsku stojí za vidění:

  • Broumov – rozsáhlý Benediktinský klášter s úžasnou atmosférou (dokonce možnost ubytování) a příjemnou kavárnou. Hřbitov s dřevěným kostelem Panny Marie, který je jednou z nejstarších dřevěných staveb ve střední Evropě.
  • Farma Wenet v Broumově – Pěkně upravený zookoutek, kde uvidíte lamy, velbloudy, emu, klokany, papoušky, pávi či různá domácí zvířata.
  • Hotel Zámeček v Janovičkách – luxusní výhledy na netradiční panorama Krkonoš a úžasný západ slunce z terasy restaurace. Doporučuji rezervaci předem.
  • Menhiri Zdoňov – Při cestě ze Zdoňova směrem ke Křížovému vrchu najdeme na louce magicky působící místo s menhiri – areál je volně přístupný. Dá se propojit s výletem na Křížový vrch.
  • Ostaš – Stolová hora s působivými skalními útvary a skalním labyrintem. 
  • Rozhledna Ruprechtický Špičák – náročný výstup s velkým převýšením.
  • Rozhledna Žaltman
  • Na polské straně Park Narodowy Gor Stolowych
  • Na Náchodsku – Náchodský zámek, Babiččino údolí, koupání na Rozkoši, prohlídka vojenských bunkrů v Dobrošově a vylézt na rozhlednu na Jiráskově chatě.
Západ slunce v Janovičkách
Západ slunce v Janovičkách

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: